گوناگون

حمله مسلحانه به دبیرستانی در آمریکا ۱۷ کشته برجا گذاشت

دانش‌آموز پیشین دبیرستانی در فلوریدا با سلاح نیمه‌خودکار ۱۷ نفر را کشت و شماری را زخمی کرد. او پیش‌تر در اینترنت از قصد خود برای کشتار نوشته بود.

روز چهارشنبه (۱۴ فوریه / ۲۵ بهمن) جوان ۱۹ ساله‌ای به نام نیکلاس کروز به دبیرستان “استون‌من داگلس” در شهر پارکلند، در جنوب فلوریدا حمله کرد و پس از کشتن ۱۷ نفر و زخمی‌کردن شماری از دانش‌آموزان و کارکنان دبیرستان اقدام به فرار نمود.

به گزارش خبرگزاری‌ها، پلیس در یک عملیات تعقیب و گریز، مهاجم را دستگیر کرده و در حال بررسی انگیزه اوست.

در دبیرستان “استون‌من داگلس” که در بخش مرفه فلوریدا و نزدیک به ویلای دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده است، سه هزار دانش آموز تحصیل می‌کنند. نیکلاس کروز دانش‌آموز پیشین این دبیرستان، به دلایل انضباطی و اعمال خشونت اخراج شده بود.

واکنش‌های همیشگی

واکنش‌هایی که تاکنون به این حادثه نشان شده به روال پیشین بوده است: سیاستمداران جمهوری‌خواه که با اصلاح قوانین مالکیت سلاح مخالفند، برای قربانیان و خانواد‌ه‌های آنها “دعا می‌کنند”، دموکرات‌ها بر خواست خود مبنی بر سخت‌ترکردن قوانین حمل اسلحه تاکید می‌ورزند و مقامات پلیس در برابر دوربین‌های تلویزیون انزجار خود را بیان می‌کنند.

دونالد ترامپ مانند گذشته با انتشار یک پیام توئیتری، ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان تاکید کرد که باید شرایط طوری باشد که هیچ کس  در مدارس احساس ناامنی نکند. او پیش‌تر نیز وعده داده بود که برای ایجاد امنیت در مدارس کشورش تدابیر تازه‌ای می‌اندیشد.

دستگیری فرد مهاجم در نزدیکی دبیرستان

دستگیری فرد مهاجم در نزدیکی دبیرستان

سلاحی که به آسانی می‌توان خرید

به گفته مقامات پلیس، نیکلاس کروز از تفنگ نیمه‌خودکار “ای آر ۱۵” استفاده کرده است. این نوع سلاح را می‌توان در ایالت‌های گوناگون آمریکا بی‌دردسر و به قیمت چند صد دلار خرید. به گفته یک کارشناس اجتماعی، برای یک جوان ۱۹ ساله آمریکایی خریدن “ای آر ۱۵” راحت‌تر از یک شیشه آبجو است، زیرا حداقل سن برای خرید این نوع سلاح ۱۸ سال و برای آبجو ۲۱ سال است.

به گزارش نیویورک تایمز آمریکایی‌ها ۴/ ۴ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند اما صاحب ۴۲ درصد کل اسلحه در جهان هستند.

سال گذشته میلادی در ایالات متحده ۳۴۵ مورد حمله مسلحانه گزارش شد، اما شمار بالای قربانیان در برخی موارد باعث شده که حمله‌های مسلحانه با سه یا چهار قربانی در رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای نیابند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا