حقوق بشر

اعتراضات دی‌ماه؛ گزارشی از وضعیت معترضان بازداشت شده در تنکابن

سیزده تن از معترضان شرکت‌کننده در اعتراضات سراسری اخیر که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، به دادگستری تنکابن احضار شدند. اتهامات این افراد “شرکت در تجمعات غیرقانونی”، “توهین به رهبری”، “اخلال در نظم عمومی” و تبلیغ علیه نظام عنوان شده است…

به گزارش خبرگزاری هرانا،  سیزده تن از معترضان بازداشت‌شده‌ی شهرستان تنکابن که در اعتراضات دی‌ماه اخیر بازداشت شده بودند و برخی از آنها طی روزهای اخیر با قرار وثیقه از زندان آزاد شده بودند، به دادگستری شهرستان تنکابن احضار شده‌اند.

شهروندان بازداشت شده در اعتراضات تنکابن توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تکمیل مراحل بازجویی به زندان شهسوار منتقل شده بودند.

یک منبع نزدیک به بازداشت شدگان تنکابن به گزارشگر هرانا گفت: “۱۱ تن از افراد بازداشت شده با تودیع وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه از زندان آزاد شده‌اند و دو تن نیز به دلیل عدم توان در تأمین وثیقه همچنان در بازداشت به سر می‌برند”.
این منبع مطلع با اشاره به اینکه افراد بازداشت شده مورد آزار و بدرفتاری جسمی و روانی قرار گرفته‌اند تأکید کرد “دادگاه به وسیله‌ی احضاریه‌ی کتبی، تماس تلفنی و پیامک به افراد بازداشت شده اعلام کرده که در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ خود را به دادگاه انقلاب شهرستان تنکابن و همینطور شعبه‌ی ۱۰۱ دادگاه کیفری دادگستری شهرستان تنکابن معرفی کنند”.

اتهامات این افراد “شرکت در تجمعات غیرقانونی”، “توهین به رهبری”، “اخلال در نظم عمومی” و تبلیغ علیه نظام عنوان شده است.

اسامی افراد بازداشت شده در شهرستان تنکابن توسط هرانا “سلیم صادقی”، “سینا نوروزی”، “مهین‌تاج احمدپور”، “امیرحسین حسامی”، مصطفی جانی‌پور”، “محمد ابوالقاسمی”، “عیسی باقری”، “صادق مهدی‌رودی”، سینا (کمال) داوودی”، “علی گلیچ”، “هادی رحمانی”، “هادی رحمانی گرمارودی”، “پریا دینارسرائی”، فاطمه دینارسرائی” احراز شده است.

از میان افراد بازداشت شده صادق مهدی‌رودی و سینا داوودی با توجه به عدم توان در تأمین وثیقه همچنان در بازداشت هستند و از وضعیت آنها اطلاع دقیقی در دست نیست.
همچنین گزارش شده است که مأموران امنیتی طی گردش کار ارسالی به دادگاه، مهین‌تاج احمدپور را به اتهام رهبری معترضان و سلیم صادقی را نیز به اتهام هماهنگ‌کننده تجمعات اعتراضی دی‌ماه در شهرستان تنکابن به دادگاه معرفی کرده‌اند.

در اعتراضات اخیر که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته شدند.

بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۸۰ شهر برگزار شد و حدود پنج هزار نفر نیز بازداشت شدند.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر تسری یافت. نیروهای امنیتی با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا