گوناگون

تلاش قوه قضائیه و صداوسیما برای «القای خودکشی سیدامامی»

غلامحسین محسنی ‌اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه می‌گوید او به‌طور قطع خودکشی کرده و احتمالاً خودکشی او به این دلیل بوده که نمی‌خواسته «افراد و تشکیلات جاسوسی» را لو دهد…

اژه‌ای اتهام جاسوسی را علیه کاووس سیدامامی و افرادی که همراه او بازداشت شده‌اند تکرار کرده و گفته است این افراد «زیرپوشش محیط زیست و بعضی مراکز علمی» اطلاعات از «مراکز مهم و استراتژیک» را برای دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی می‌فرستادند.

سخنگوی قوه قضاییه ایران درباره مرگ آقای سیدامامی گفته که «برخی از نمایندگان مجلس نیز خودکشی وی را تأیید کردند.»

چند نماینده مجلس ایران می‌گویند ویدئوی دوربین‌ مداربسته زندان از دقایق پایانی زندگی آقای سیدامامی برایشان به نمایش گذاشته شده که البته در آن مشخص نیست که او خودکشی می‌کند.
جمعه ۱۹ بهمن اعلام شد کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، پس از حدود دو هفته بازداشت در زندان خودکشی کرده، اما از آن زمان تردیدهای زیادی در این باره مطرح شده و قوه قضاییه و نهادهای اطلاعاتی ایران با انتقاد روبرو شده‌اند.

در هفته‌های اخیر این سومین موردی است که اعلام می‌شود یک زندانی سیاسی-امنیتی در ایران خودکشی کرده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در واکنش به انتقادها و تردیدها گفته است: «برخی‌ها از روی غفلت این کار را انجام می‌دهند و انگیزه سوء ندارند اما دشمن معمولا سعی می‌کند برای ملتهب کردن فضای آرام ایران از هر سوژه‌ای استفاده و التهاب‌آفرینی کند.»

آقای اژه‌ای گفته است که «پزشکی قانونی بلافاصله نظر داد» و «تحقیقاتی که تا این لحظه به دست آمده [دلیل مرگ] قطعا خودکشی بوده» است. این در حالی است که فرزند کاووس سیدامامی می‌گوید که در گواهی پزشک قانونی دلیل مرگ «در حال بررسی» عنوان شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا