گوناگون

وزیر امور خارجه آلمان: جهان بر لبه پرتگاه ایستاده است

زیگمار گابریل در سخنرانی خود در “کنفرانس امنیتی مونیخ” نسبت به تحولات خطرناک جهان ابراز نگرانی کرد. وزیر امور خارجه آلمان در عین حال از سیاست‌های دولت ترامپ انتقاد کرده و بار دیگر بر پایبندی آلمان به برجام تاکید ورزید.

زیگمار گابریل، سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ ز

یگمار گابریل، سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان در “کنفرانس امنیتی مونیخ” نسبت به تحولات بین‌المللی ابراز نگرانی کرد. خبرگزاری آلمان روز شنبه ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) در گزارش خود از “کنفرانس امنیتی مونیخ” به بخشی از اظهارات مهم وزیر امور خارجه آلمان پرداخت. کنفرانس امنیتی مونیخ تا روز ۱۸ فوریه ادامه دارد.

وزیر امور خارجه آلمان در سخنرانی خود گفت که جهان در اوایل سال ۲۰۱۸ بر لبه پرتگاه ایستاده است.

انتقاد از آمریکا

گابریل از سیاست‌های ایالات متحده آمریکا و دولت ترامپ انتقاد کرد. به باور او تصمیم‌ها و رفتار سیاسی دولتمردان آمریکا غیرقابل پیش بینی و محاسبه شده و همین امر از اعتمادپذیری به سیاست آمریکا کاسته است.

گابریل گفت این آمریکایی که امروز ما شاهد آن هستیم، همان آمریکایی نیست که ما می‌شناختیم. وزیر امور خارجه آلمان در همین رابطه گفت: «باید آمریکا را بر اساس کدام سنجه‌ها ارزیابی و قضاوت کرد؟ بر اساس رفتار و اقدامات آن‌ها، بر اساس اظهارات‌شان یا بر اساس توییت‌های‌شان؟»

وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به این موضوع که روسیه و چین، نظم لیبرالی کشورهای غربی را به چالش کشیده‌اند، از آمریکا خواست به همکاری تنگاتنگ با شرکای اروپایی‌اش پایبند باشد.

توافق هسته‌ای با ایران

وزیر امور خارجه آلمان نسبت به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد. او گفت:«ما به دوستان آمریکایی خود توصیه می‌کنیم که مانع از شکست توافق هسته‌ای با ایران شوند.»

گابریل گفت که این توافق محصول همکاری مشترک همه کشورهای حاضر در مذاکرات اتمی با ایران بوده و آلمان کماکان به برجام پایبند است.

وزیر امور خارجه آلمان در عین حال تاکید کرد که آلمان و متحدان این کشور می‌بایست با بهره گرفتن از سیاست‌هایی مشترک جلوی نفوذ و نقش بی‌ثبات کننده ایران در منطقه را بگیرند.

به باور گابریل، یافتن راه حلی برای جنگ سوریه و یمن، از جمله مسائلی است که می‌تواند از نقش ایران در منطقه بکاهد.

سوریه و کره شمالی

زیگمار گابریل در بخش دیگری از سخنان خود به جنگ داخلی سوریه اشاره کرد و گفت که این جنگ پس از گذشت ۶ سال به جنگ نیابتی بین قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بدل شده است.

وزیر امور خارجه آلمان، از احتمال سرایت خطر جنگ سوریه به دیگر کشورها و به‌ویژه خطر رویارویی بین متحدان آلمان نیز سخن گفت.

به باور گابریل، برگزاری المپیک زمستانی در کره جنوبی صرفا باعث توقف موقت تنش خطرناک در ارتباط با مناقشه اتمی کره شمالی شده و از این رو خطر تشدید مجدد تنش منتفی نیست.

گابریل از تخفیف تحریم‌ها علیه روسیه در ارتباط با بحران اوکراین دفاع کرد. وزیر امور خارجه آلمان گفت: «من می‌دانم که موضع رسمی در این باره چیز دیگری است.»

گابریل در دیدار خود با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود که در حاشیه “کنفرانس امنیتی مونیخ” صورت گرفته بود، مواضع خود مبنی بر کاهش سطح تحریم‌های روسیه را اعلام کرد. وزیر امور خارجه آلمان خواستار برقراری آتش بس در شرق اوکراین و همچنین انتقال جنگ‌افزارهای سنگین از این منطقه شد.

گابریل گفت که از پیشنهاد پوتین در زمینه برقراری آتش بس و استقرار نیروهای محافظ صلح سازمان ملل در اوکراین حمایت می‌کند. بنا بر اظهارات وزیر امور خارجه آلمان، از زمان طرح پیشنهاد پوتین حدود ۶ ماه می‌گذرد و از این رو، باید بی‌درنگ در راه اجرای این پیشنهاد اقدام شود.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا