اجتماعی

آب‌گرفتگی، مشکل جدید زلزله‌زدگان

برف و باران در ۱۱ استان کشور خبر مبارکی است و مبارک تر نیز می‌شد اگر هموطنانمان در سرپل ذهاب زیر بارش شدید باران در چادرهایشان از ترس به هوا برخاستن چادر یا آب گرفتگی آن بر خود نمی‌لرزیدند و راه‌دسترسی ۲۰ روستای بخش بشارت الیگودرز به‌دلیل برف و نامناسب‌بودن جاده پس از گذشت یک ماه همچنان مسدود باقی نمانده بود.

بارش در ۱۱ استان

سازمان هواشناسی در اخطاریه‌ای اعلام کرد؛ دیروز ۱۱ استان کشور شاهد بارش برف و باران بودند و احتمال آبگرفتگی در معابر را نیز پیش‌بینی کرد. وزش باد شدید جنوبی در خوزستان با احتمال قوی خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی، تشدید بارش‌باران با احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها در نیمه‌جنوبی آذربایجان‌غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، شمال ایلام و سپس از اواسط روز شمال و شرق خوزستان، چهارمحال‌بختیاری، کهگیلویه‌و‌بویراحمد و آذربایجان‌شرقی و اواخر وقت بارش برف در شمال قزوین، زنجان و دامنه‌های البرز در شمال استان‌های البرز، قزوین و تهران و دامنه‌های شمالی البرز در جنوب استان  های‌ساحلی خزر، اردبیل، زنجان و آذربایجان‌شرقی، همدان درمناطق کوهستانی با بارش برف و لغزندگی معابر و جاده‌های کوهستانی از جمله پیش‌بینی‌های این سازمان برای وضعیت آب‌و‌هوایی امروز بود. با توجه به تشدید بارش در برخی نقاط یاد شده احتمال بالا آمدن آب رودخانه‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها وجود دارد، بنابراین به‌کارگیری نکات ایمنی و عدم توقف در مسیر سیلاب توصیه شده است. این سازمان همچنین با صدور اخطاریه‌ای ضمن تشریح شدت بارش در کشور از احتمال اختلال در نشست و برخاست هواپیما درفرودگاه‌های استان خوزستان خبر داد.

سرپل ذهاب را دریابید!

باران سیل آسا می‌بارد و هنوز در لابه‌لای ساختمان‌های سالم‌مانده از زلزله و کانکس‌های رنگارنگ چادرهایی دیده می‌شوند که ساکنان آنها پناهی از باران جز یک لا پارچه ندارند. احتمالا به برخی از این چادرها آب نفوذ می‌کند که دورشان را با کیسه پلاستیکی پوشانده‌اند. احتمال دیگر استفاده از این حربه برای گرم‌تر ماندن چادر است. چادر است دیگر، گاهی آتش می‌گیرد، گاهی نیز آب برش می‌دارد یا سرمای استخوان سوز امان را برای زندگی در آن می‌گیرد. سیم‌های برق به تک تک چادرها و کانکس‌ها وارد شده‌اند بنابراین بارش شدید باران شاید باعث آتش‌سوزی در این چادرها شود. به مدد این سیم‌های ناموزون عده‌ زیادی از اهالی سرپل ذهاب برق دارند و به مدد باران بی‌امان گویا از آب نیز بی‌نیاز شده‌اند. هر‌چند تلاش کردند با خاکریزی دورتادور چادرهایشان از نفوذ آب به داخل چادرهایشان جلوگیری کنند اما باتوجه به میزان بارندگی زندگی‌شان را به‌زودی آب برمی‌دارد. برای نشان‌دادن عمق فاجعه همین جمله بس است: «هنوز برخی از آنها در چادر زندگی می‌کنند.»

۲۰ روستا راه عبوری ندارند

راه دسترسی ۲۰ روستای بخش بشارت الیگودرز به‌دلیل برف و نامناسب‌بودن جاده پس از گذشت یک‌ماه همچنان مسدود است و مردم برای تردد به بیل و کلنگ متوسل شده‌اند. دهیار روستای پز الیگودرز گفت: بالاخره مردم با سختی زیاد قسمتی از راه را باز کردند و چند نیسان توانست از آن عبور کند، اما بعد از گذشت سه روز با شروع مجدد بارش‌ها راه دوباره مسدود و کلا بسته شد. خداد حسنی عنوان می‌کند: همان چند نیسانی که توانستند از این جاده عبور کنند شب را در روستای پرچین به سر می‌بردند تا ساعت چهار بامداد که جاده یخ می‌بندد حرکت کنند و دیگر در برف و گِل فرو نروند. او بیان می‌کند: جاده این ۲۰ روستا اکنون بسته است و قسمت رانشی آن مثل همیشه مشکل ساز شده است؛ این جاده از روستای دره چین یک سربالایی دارد که اگر شن‌ریزی می‌شد شاید در این برف و بوران ماشین می‌توانست از آن عبور کند، اما متاسفانه به‌رغم پیگیری‌های زیاد آن قسمت رانشی را هنوز تغییر ندادند. حسنی تصریح می‌کند: قرار بود قسمت رانشی این جاده را تغییر دهند، اما هنوز میسر نشده است، اگر شن‌ریزی می‌شد به هیچ‌وجه مسدود نمی‌شد؛ مردم این منطقه واقعا مشکل دارند، گرفتارند و اگر توان مالی داشتند از این منطقه کوچ می‌کردند، اما بی‌‌‌پولی سبب شده در همین منطقه بمانند و گرفتار شوند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا