حقوق بشر

روزنامه‌ نگار مستقل ایرانی در ترکیه ربوده شد

این روزها مفقود شدن خبرنگار سابق «گیلان نو» و «مدیر کمپین نه به شلاق خبرنگاران» و بی‌خبری از وی پس از گذشت «۱۲ روز»، بر موج نگرانی فعالان رسانه‌ای افزوده است…

«آرش شعاع شرق» روزنامه‌نگار و خبرنگار منتقد جمهوری اسلامی، از روز «دوشنبه ۱۶ بهمن‌ماه» به مکانی که در آن زندگی می‌کرده، مراجعه نکرده است.

این روزنامه‌نگار مفقود شده (۶ ماه پیش) به ترکیه پناهنده شده و در مرکز شهر «وان» اقامت داشت که ۱۲ روز پیش از ساعت ۶ عصر روز دوشنبه پس‌ از اینکه از دوست خود خداحافظی کرد تا به منزل خود برود، به محل اقامت خود مراجعه نکرده است.

مفقود شدن خبرنگار سابق «گیلان نو» در حالی است که وی دی‌ماه گذشته در پی مشخص شدن محل اقامت و کاهش ضریب امنیتی خود به خانه دیگری نقل‌ مکان کرده بود و علیرغم این جا به‌جایی همچنان پیغام‌های تهدیدآمیزی از سوی اشخاص مختلف دریافت کرده که به‌شدت این نگرانی‌ها می‌افزاید.

مأموران امنیتی اطلاعاتی پس از خروج اجباری «آرش شعاع شرق» از ایران و به دنبال ادامه فعالیت رسانه‌ای وی در کانال خبری تلگرامیِ «گیلان نو»، خانواده این روزنامه‌نگار را تهدید کرده بودند؛ درصورتی‌که «آرش شعاع شرق» به فعالیت‌های خود علیه حکومت و دعوت مردم گیلان به تظاهرات ادامه دهد، او را «ترور» خواهند کرد.

پیش‌تر وی به خبرنگار «آمدنیوز» گفته بود: «در سومین شب از فراخوان تظاهرات مردم گیلان در رشت مأموران وزارت اطلاعات به منزل پدری‌ام یورش برده و با به هم ریختن خانه، شبانه اعضاء خانواده‌ام را به وزارت اطلاعات برده و بازداشت کردند».

بر اساس گزارش های منتشر شده «گذرنامه تمام اعضاء خانواده» این روزنامه‌نگار توسط مأموران وزارت اطلاعات ضبط‌ شده و آنها را ممنوع‌الخروج کرده‌اند که پیگیری وضعیت «آرش شعاع شرق» از سوی خانواده را در عین‌حال سخت‌تر کرده است.
برگرفته از سایت بالاترین

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا