بین‌المللی

اعتراض شدید دانش‌آموزان آمریکا به قانون مالکیت سلاح

اما گونزالس، از شرکت‌کنندگان در تظاهرات ضد سلاح، خطاب به دونالد ترامپ: شرم کنید.
در پی کشتار فلوریدا، هزاران نفر در آمریکا از جمله دانش‌آموزان به خیابان‌ها آمدند. آنان همدردی ترامپ با قربانیان را کافی نمی‌دانند و خواستار سختگیری در مورد مالکیت سلاح هستند. یکی از دانش‌آموزان به شخص ترامپ حمله کرد.

اما گونزالس، از شرکت‌کنندگان در تظاهرات ضد سلاح، خطاب به دونالد ترامپ: شرم کنید

اما گونزالس، از شرکت‌کنندگان در تظاهرات ضد سلاح، خطاب به دونالد ترامپ: شرم کنید

هزاران نفر از مردم آمریکا روز شنبه (۱۷ فوریه/ ۲۸ بهمن به وقت محلی) در اعتراض به قانون مالکیت سلاح و با خواست اتخاذ تدابیر سختگیرانه‌تر در ارتباط با آن، به خیابان‌ها آمدند. این تظاهرات اندک‌زمانی پس از کشتار “پارکلند” برگزار شد.

در میان تظاهرکنندگان شهر “فورت لادردیل” فلوریدا ده‌ها دانش‌آموز دبیرستان “استون‌من داگلس” شهر پارکلند هم حضور داشتند.

چهارشنبه گذشته جوانی ۱۹ ساله به نام نیکلاس کروز به دبیرستانی در شهر “پارکلند” واقع در ایالت فلوریدا حمله کرده و با سلاح نیمه‌خودکار خود ۱۷ نفر را به قتل رسانده بود. او ساعاتی پس از حمله دستگیر شد.

حمله جوان ۱۹ ساله به ترامپ

اما گونزالس Emma Gonzalez، دختر جوانی از شرکت‌کنندگان در این تظاهرات اعتراضی، خطاب به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت: «شرم کنید!».

تظاهرکنندگان ترامپ را به دریافت پول از “انجمن ملی سلاح” آمریکا (NRA) در جریان کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری‌اش در سال ۲۰۱۶ متهم کردند.

اما گونزالس که خود دانش‌آموز دبیرستانی است که در پارکلند مورد حمله قرار گرفته، گفت: «اگر رئیس جمهوری به من بگوید که این حادثه یک تراژدی هولناک بوده (…) و کاری نمی‌توان علیه آن کرد، از او می‌پرسم، چقدر پول از “انجمن ملی سلاح” گرفته است». این دختر ۱۹ ساله با تأکید بر اینکه “من اطلاع دارم: ۳۰ میلیون دلار”، افزود که این روند بایستی پایان یابد.

نطق خشمگینانه این دانش‌آموز به‌سرعت شبکه‌های اجتماعی را تسخیر کرد و نام او در توییتر به هشتگی جهانی شد.

در این میان نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا به‌شدت زیر فشار هستند. نه تنها پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) شواهد مشخص در ارتباط با حمله نیکلاس کروز به مردم را دنبال نکرده، بلکه آن‌گونه که از پرونده موجود در وزارت امور خانواده در فلوریدا برمی‌آید، این جوان ۱۹ ساله پس از انتشار ویدئویی که حاکی از پریشان‌خاطری او بوده، توسط کارشناسان دولتی معاینه و وضعیت او “باثبات” ارزیابی شده است.

پلیس محلی نیز از پرخاشگری و حالت‌های تهاجمی بالقوه‌ی این جوان مطلع بوده و مادرش هم بارها به‌خاطر اعمال خشونت‌آمیز فرزندش پلیس را خبر کرده بوده است.

هنوز انگیزه مشخص اقدام خونبار نیکلاس کروز روشن نشده است. در عین حال کارشناسان “اوتیسم” را در این جوان تشخیص داده‌اند؛ اختلالی پیچیده در سیستم عصبی که پردازش اطلاعات و ادراک را مختل می‌کند و بر شکل‌گیری تعامل اجتماعی، ارتباط‌‌گیری و مجموعه رفتار‌های انسانی اثر می‌گذارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا