فرهنگی

وکلا نقشی در پرونده «امنیتی» ندارند

علی مجتهدزاده، وکیل پایه یک دادگستری و حقوقدان درباره پرونده‌های امینی به «وقایع‌اتفاقیه» گفت: بر اساس قوانین کشور در پرونده‌های امنیتی قرار “عدم دسترسی به پرونده” وجود دارد و بر‌اساس تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری تنها وکلایی می‌توانند وکالت متهمان پرونده‌های امنیتی را برعهده بگیرند که به تایید رییس قوه‌قضاییه برسند. در شرایط حاضر به‌دلیل مشخص نبودن فهرست «وکلای مورد تایید» موجبات سرگردانی وکلا و مردم را فراهم می‌کند…

تایید وکلا از سوی قوه‌قضاییه از نظر مجتهدزاده یک تناقض ایجاد می‌کند: طبیعی است که اگر وکیل بخواهد مورد تایید دستگاه قضایی باشد قاعدتا در بسیاری از موارد نمی‌تواند مورد اعتماد تام و بدون دغدغه موکل قرار گیرد و قطعا مردم به وکیلی که مورد تایید “دستگاه بازداشت‌‌کننده” است به دیده سوءظن خواهند نگریست. به‌هرحال اینکه هر وکیلی نمی‌تواند به پرونده‌های امنیتی ورود کند موضوع و مشکلی است که در کشور ما وجود دارد.

انتقاد از نقش کمرنگ وکلا در پرونده‌های امنیتی

این حقوقدان به نقش کمرنگ وکلا در پرونده‌های امنیتی اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که متهمان پرونده‌های امنیتی حتی اگر وکیل هم داشته باشند وکلای آنها تا زمان ارسال پرونده به دادگاه هیچ نقشی ندارند و حتی در این مرحله هم امکان دسترسی وکیل به پرونده تحت شرایط بسیاری دشواری است. ضمن اینکه معمولا وکیل نمی‌تواند کار خاصی برای موکلش انجام دهد و نمی‌تواند نقش اثرگذاری داشته باشد. برای همین هم هست که افکار عمومی در این موارد معمولا قانع نشده و نمی‌توان افکار عمومی را از عادلانه بودن روند صدور حکم مطمئن ساخت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا