بین‌المللی

۷۸۶ تن در ترکیه به اتهام تبلیغات تروریستی بازداشت شدند

پلیس ترکیه به بازداشت و حبس فعالان مدنی و سیاسی و سیاستمداران ادامه می‌دهد: از آغاز حملات نظامی ترکیه در سوریه ۷۸۶ نفر در ترکیه بازداشت شده‌اند. اتهام این افراد “انجام تبلیغات تروریستی” عنوان شده است.

از آغاز عملیات نظامی علیه شبه‌نظامیان کرد در شمال غربی سوریه در ماه گذشته (ژانویه ۲۰۱۸) در مجموع ۷۸۶ نفر در ترکیه به اتهام “انجام تبلیغات تروریستی” بازداشت شده‌اند.

طبق اعلام وزارت کشور ترکیه، ۵۸۷ تن از افراد مزبور به دلیل نوشته‌ها و اظهارات‌شان در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شده‌اند. بازداشت باقی افراد یادشده به علت شرکت آنان در تظاهرات و گردهمایی‌های اعتراضی بوده است.

ارتش ترکیه در روز ۲۰ ژانویه حمله خود علیه شبه‌نظامیان کرد “یگان‌های مدافع خلق” در شمال غربی سوریه را  آغاز کرد. پلیس ترکیه از آن زمان با معترضان و منتقدان به شدت برخورد می‌کند.

تحقیقات علیه نمایندگان حزب دمکراتیک خلق‌ها

از جمله کسانی که به طور موقت بازداشت شده‌اند نورجان بایسال، روزنامه‌نگار و فعال مدنی معروف است. تحقیقات علیه این فعال مدنی که به اتهام “انجام تبلیغات تروریستی” بازداشت شده، همچنان ادامه دارد. نمایندگان عضو حزب دمکراتیک خلق‌ها که طرفدار حقوق کردها به شمار می‌رود نیز متهم به اتهامی مشابه شده‌اند.

ترکیه “یگان‌های مدافع خلق” را که متحد آمریکا هستند سازمانی تروریستی و شاخه‌ حزب ممنوع کارگران کردستان در سوریه می‌داند. حزب کارگران کردستان در فهرست سازمان‌های تروریستی ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا قرار دارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا