ورزشی

رئیس فدراسیون کشتى: بگذارید بدون منت‌کشى تعلیق شویم

در پى تعیین محرومیت شش ماهه براى علیرضا کریمى، ملى‌پوش کشتى ایران از سوى فدراسیون جهانى کشتى رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتى ایران، از پایان تحمل کشتى ایران از دخالت سیاست کشور در ورزش صحبت کرده است.

عملکرد علیرضا کریمى، ملى‌پوش کشتى ایران برای عدم رویارویی با حریف اسرائیلی که شش ماه محرومیت از شرکت در مسابقات جهانی کشتی را در پی داشت با واکنش شدید رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتى ایران روبرو شده است.

در آذر ماه سال جاری علیرضا کریمی در مسابقات کشتی زیر ۲۳ سال جهان در لهستان در حالی که از حریف روس پیشى گرفته و در یک قدمى کسب مدال قرار داشت، به “دستور” مربی‌اش حمیدرضا جمشیدى، مسابقه را باخت تا با حریف اسرائیلی روبرو نشود.

جمشیدى این کشتی‌گیر را با گفتن “علیرضا بباز! علیرضا باید ببازى!” مجبور به شکست خوردن عمدى کرده بود. این مربى نیز که احتمالا به دستور مقامات بالاى خود دست به چنین کارى زده بود، حال به مدت ٢ سال از حضور در مسابقات رسمى کشتى محروم شده است.

انتقاد بى‌‌‌سابقه رسول خادم

مشکل پایان‌ناپذیر دیدار ورزشکاران ایرانى با حریفان اسرائیلى، رئیس فدراسیون کشتى ایران، رسول خادم را نیز به مرز تحمل خود رسانده است.

خادم می‌گوید: «از تیرماه تا مهرماه ۹۷، کشتی ایران ، ٨ مسابقه جهانی در رده‌های سنی نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان در رشته‌های آزاد و فرنگی پیش رو دارد.»

او می‌افزاید: «در تمامی این ٨ مسابقه، تیم‌های کشتی اسرائیل نیز حضور دارند. کمیل قاسمی‌ها، سعید عبدولی‌ها، حسن یزدانی‌ها، محمدعلی گرایی‌ها ، حسن رحیمی‌ها، حسین نوری‌ها باید در این مسابقات جهانی شرکت کنند و هر لحظه ممکن است قرعه مسابقه با حریف اسرائیلى به تیم ما بخورد. حتماً باید زبان را گاز گرفت؟ اما چه می شود کرد قرعه است دیگر.»

رئیس فدراسیون کشتی در انتقاداتی بی‌سابقه تاکید می‌کند: «اگر توان مردانه ایستادن پای اعتقاداتتان را ندارید، حداقل پای کشتی‌گیر بایستید. بگذارید بدون منت‌کشی از دیگران، با حفظ عزت، صادقانه تعلیق شویم.»

او همچنین اضافه مى‌کند: «اگر سیاست کشور بر عدم به رسمیت شناختن ورزشکاران اسرائیلى و عدم رویارویی با ورزشکاران تیم‌های منتخب این کشور است، پس پنهانی به حریف پیشین باختن و برای تهیه گواهی بیماری یا ضرب‌خوردگی، به درمانگاه‌ها و پزشکان در خارج از کشور مراجعه کردن چه معنایی دارد؟»

رسول خادم ادامه می‌دهد: «با اتفاقی که در جریان کشتی علیرضا کریمی در لهستان افتاد، دیگر نمی‌توانیم گواهی پزشک تهیه کنیم. دیگر نمی‌توانیم به حریف پیشین ببازیم. باید با رفتاری صادقانه، بر اساس سیاست‌های ابلاغی کشورمان، رسماً از رویارویی با آنها خودداری کنیم و صادقانه تبعات ناشی از آن را بپذیریم. بعد هم بدنبال هزینه کردن همه داشته‌های بین‌المللی‌مان نباشیم که ما را تعلیق نکنند.»

خطر تعلیق کل ورزش ایران

در پى تکرار متوالى عدم رویارویى ورزشکاران ایرانى با حریفان اسرائیلى، نه تنها فدراسیون جهانى کشتى، بلکه همچنین کمیته بین‌المللى المپیک و اتحادیه‌هاى جهانى رشته‌هاى دیگر ورزشى نیز نگاه حساس‌ترى از گذشته به این موضوع دارند. در جوامع بین‌المللى ورزشى سخن تعلیق و حذف تیم‌ها و ورزشکاران ایرانى از مسابقات جهانى در صورت ادامه کناره‌گیرى آنها از دیدار با ورزشکاران اسرائیلى، به طور جدى مطرح است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا