اخبار

تبعیض مذهبی و سیاست مشت آهنین

بر اساس گزارشهای منتشر شده در درگیری های گسترده میان دراویش و نیروهای امنیتی ۳۰۰ نفر دستگیر شده و سه پاسدار و دو بسیجی نیز به قتل رسیده اند. نیروی انتظامی معترضین را پراکنده کرده است. سایت مجذوبان نور که اخبار مربوط به دراویش گنابادی را بازتاب می دهد گزارش کرده “عده ای از دراویش زخمی که بعضا در اتاق عمل بودند توسط نیرو های امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده اند”…

به گزارش هرانا، این سایت پیامی را در توییتر بازنشر کرده که نقش دراویش را در اقدامات خشونت آمیز تکذیب می کند. فعالان حقوق دراویش که بعضا در میان جمع معترضان حاضر هستند با پست کردن مطالبی در شبکه های اجتماعی تاکید کردند “تجمعات دراویش مسالمت آمیز است و هیچگاه آغازگر این درگیری ها نبودند”.

خبرگزاری ایلنا صبح روز سه‌شنبه از قول سعید منتظرالمهدی،  از کشته شدن دو بسیجی در جریان ناآرامی‌های دوشنبه شب خیابان پاسداران تهران میان دراویش گنابادی و نیروهای انتظامی خبر داد. منابع دیگر از قول او خبر کشته شدن سه مامور نیروی انتظامی را اعلام کرده‌اند.

خبرگزاری تسنیم نیز در گزارش صبح سه‌شنبه خود خبر از کشته شدن سه مامور پلیس و دو بسیجی داده است.

بر اساس گزارش ایلنا همچنین ۳۰۰ نفر از دراویش گنابادی نیز در جریان این درگیری‌ها دستگیر شده‌اند.

منتظرالمهدی به ایلنا گفته: «بین آنان [دستگیرشدگان] رانندگان خودروهای مرگ (اتوبوس و سمند) و نیز ضاربان و عناصر اصلی بودند.»

این در حالی است که دوشنبه شب تنها از یک “خودروی مرگ” خبر آمده بود و فیلم‌های منتشرشده از محل حادثه نیز یک اتوبوس را نشان می‌داد که به میان نیروهای انتظامی می‌راند.

به گفته سخنگوی نیروی انتظامی یکی از بسیجیان کشته‌شده توسط خودروی سمند زیر گرفته شده و بسیجی دیگر با ضربات سلاح سرد کشته شده است.

بر اساس گفته‌های منتظرالمهدی، تا ساعت چهار و نیم صبح سه‌شنبه نیروهای انتظامی در محل بوده‌اند و در این ساعت به گفته او “محل آشوب و خیابان‌های اطراف پاکسازی شد”.

دوشنبه شب در جریان تجمع دراویش گنابادی مقابل کلانتری ۱۰۲ خیابان پاسداران که یکی از رهبران دراویش در آنجا بازداشت بوده، میان نیروهای انتظامی و تجمع‌کنندگان درگیری رخ داد.

کسری نوری، یکی از دراویش که در محل حضور داشت، شب گذشته به دویچه‌وله گفت: «الساعه من در گلستان هفتم هستم. دقایقی پیش به ما حمله کردند. افراد بسیاری را گرفتند. ما دفاع کردیم. فعلا این‌ها باز ما را محاصره کرده‌اند. در هرصورت ممکن است که به ما دوباره حمله کنند.»

اکانت توییتر “مجذوبان نور” که خبرهای مربوط به دراویش گنابادی را پوشش می‌دهد نیز دوشنبه شب خبر داده بود که عده‌ای از معترضان مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند.

دراویش گنابادی سال‌هاست که در ایران هدف سرکوب و ارعاب حکومت قرار دارند. بسیاری از آنان در سال‌های گذشته به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام”، “تشویش اذهان عمومی”و “اختلال در نظم عمومی” بازداشت و زندانی شده‌اند. آن‌ها بارها از محافل بین‌المللی تقاضا کرده‌اند که پیگیر حقوقشان باشند.
اصولا تبعیض مذهبی یکی از وجوه اصلی سیاست های رژیم ولایت فقیه قلمداد می گردد که با خشونتی شدید در کشور اعمال می شود. قاطعانه باید تاکید کرد.الغای ستم ملی و تبعیض های جنسی ، مذهبی، تامین حقوق برابر و مساوی برای همه خلق های ساکن کشور، نقطه پایان نهادن برسیاست مبتنی برتبعیض مذهبی یگانه راه حل معضل کنونی است.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا