گوناگون

«هیچ نشانی از تغییر نگرش تصمیم‌گیران حصر دیده نمی‌شود»

در پی اظهارنظر برخی از نمایندگان مجلس که گفته بودند رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی تا پیش از نوروز عملی خواهد شد، یک نماینده اصلاح‌طلب گفته است که هیچ مسئول امنیتی یا قضایی وعده‌ای در مورد رفع حصر نداده است.

زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی از بهمن سال ۸۹ تاکنون بدون محاکمه و تشگیل دادگاه در حصر خانگی به‌سر می‌برند.

علیرضا رحیمی، عضو فراکسیون امید و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و مجلس جمعه ۴ اسفند، در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده گفته است که به‌تازگی برخی نمایندگان از رفع حصر در نوروز سخن گفته‌اند اما این اظهارنظر «استنباط و برداشت شخصی» آن‌ها مذاکرات انجام شده و «وعده‌های کلی و اجمالی بوده که در بیان خصوصی برخی مسئولان امنیتی وجود داشته است».

زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران اعتراضات سال ۸۸، از بهمن سال ۸۹ تاکنون بدون محاکمه و تشگیل دادگاه در حصر خانگی به‌سر می‌برند.

رحیمی نوشته است: «تا کنون هیچ مسئول امنیتی یا قضایی تصمیم یا وعده‌ای را درخصوص رفع حصر بیان نکرده است و اگر عزم و اراده جدی در این خصوص وجود داشته باشد اعلام آن به‌طور مستقیم از مسئولان ذیربط انتظار است.»

غلامرضا حیدری، نماینده تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ روز گذشته، پنج‌شنبه ۳ اسفند در توئیتر خود نوشته بود بر اساس آخرین جلسات و مذاکراتی که این کمیته با سران قوا و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی داشته‌، چنین استنباط شده که گشایش برای ملاقات‌های موسوی، رهنورد و کروبی ایجاد و «تا عید رفع حصر صورت می‌گیرد».

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز ۲۸ بهمن‌ماه سال جاری گفته بود که مسئولان امنیتی و قضایی قول داده‌اند حصر تا پایان سال رفع شود و در مقابل از آن‌ها خواسته‌اند «زیاد در رسانه‌ها اظهارنظر نکنند». او هشدار داد که در صورت عدم تحقق وعده‌ها دست به اعتراض خواهد زد.

قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده دماوند در مجلس و عضو دیگر فراکسیون امید نیز امروز (جمعه) در حاشیه مراسم ترحیم احترام‌السادات نواب صفوی، مادر زهرا رهنورد که روز یکم اسفند در سن ۹۳ سالگی درگذشت، درباره رفع حصر تا عید نوروز گفت: «از سوی برخی مسئولان قول‌هایی به ما داده شده و بخشی از فضا هم باز شده است.»

بحث بر سر رفع حصر پس از عمل قلب مهدی کروبی شدت گرفت. خانواده کروبی در بیانیه‌ای افزون بر رهبری و دستگاه قضایی، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و وزارت اطلاعات را مسئول جان محصوران دانستند.

رفع حصر یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی در هر دو دوره رقابت‌های ریاست ‌جمهوری ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ بود.

به گزارش زمانه،تا کنون برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس، از جمله علی مطهری، علی خامنه‌ای، رهبر ایران را مسئول مستقیم حصر معرفی کرده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا