اخبار

موج جدید وحشت‌آفرینی در مقابله با اعتراضات: دست قطع می‌کنیم، هر روز شلاق می‌زنیم​

چهارم اسفند ۱۳۹۶: حجت‌الاسلام علی خورشیدی، رئیس دادگستری شهرستان استهبان، در خطبه‌های نماز جمعه امروز استهبان گفت که دستگاه قضا در جمهوری اسلامی نمی‌تواند چند هزار معترض را بازداشت کند و به گفته او، از آن‌ها ضد انقلاب بسازد. او همچنین از برخورد قاطع سیستم قضایی جمهوری اسلامی خبر داد و اعلام کرد که در زندان‌ها هر روز حکم شلاق اجرا می‌شود و به زودی حکم قطع دست چهار زندانی اجرا می‌شود.

محمود امیری مقدم، سخن‌گوی سازمان حقوق بشر ایران در رابطه با اظهارات این مقام قضایی، گفت: «هدف از اجرای مجازات‌های قرون وسطایی شلاق و قطع عضو در ملاء عام، ایجاد وحشت برای مقابله با اعتراض‌‌های مدنی است. در آستانه اجلاس شورای حقوق بشر، از جامعه جهانی می‌خواهیم که برای جلوگیری از اجرای احکام قرون وسطایی در ملاء عام توسط حکومت ایران اقدام کنند.»

حجت‌الاسلام علی خورشیدی در سخنان روز جمعه خود گفت: «حجاب، حجاب زهرایی‌ست؛ شرع، شرع حضرت زهراست. به این راحتی به دست نیامده که شما بخواهید یک شبه حجاب را تغییر دهید… برخورد دستگاه قضا را عرض کنم. قرار نیست دستگاه قضایی با هر موردی برخورد کند. اگر قرار باشد دو هزار نفر در استهبان حرف‌های ضد نظام و ضد شریعت و ضد دین بزنند، هر دو هزار نفر را بخواهیم بازداشت کنیم، چه باید بکنیم؟»

وی افزود: «خیلی از شما در بعضی از این کانال‌های تلگرامی و واتس‌اپ و فضای مجازی عضو هستید، چرا سکوت می‌کنید؟ چرا همانجا جواب نمی‌دهید؟ چرا موضع انقلابی خود را اعلام نمی‌کنید؟ انتظار دارید فقط دستگاه قضا بگیرد و بببندد و ضد نظام درست کند؟ با هر زندان رفتن یک ضد نظام درست می‌شود. آیا شما نمی‌توانید از باب امر به معروف و نهی از منکر تذکر بدهید؟ چرا! شما وظیفه دارید.»

رئیس دادگستری شهرستان استهبان افزود: «دستگاه قضا با اقتدار تمام برخورد قانونی خود را خواهد داشت… خواهران آمدند دادگستری، تجمعی داشتند. چندین شکایت از طرف خواهران و مردم شهیدپرور مطرح شد. در دادگستری هست. خواهران گفتنند می‌خواهیم تظاهرات داشته باشیم در خصوص حجاب. [اما] من از دادستان محترم تقاضا می‌کنم اگر کسی تظاهرات یا راه‌پیمایی داشته باشد دستگیر کنند! چرا؟ چون در این تجمعات کسانی که بخواهند سوءاستفاده کنند، سوءاستفاده خود را خواهند کرد… ما گفتیم تظاهرات نه! الان موقعش نیست.»

این مقام قضایی همچنین گفت: «در خصوص کسانی که در فضای مجازی… چهار الی پنج پرونده تشکیل شده، حکم جلب دو نفر صادر شده… این‌طور نیست که ما ساکت بنشینیم اما قرار نیست هر می‌گذرد، اعلام کنیم. ما در زمان اخیر احکام خوبی داشتیم. الان حکم قطع دست چهار نفر صادر شده که به زودی [اجرا می‌شود]. حالا آقای دادستان زحمت می‌کشند و در حال رایزنی هستند که آیا حکم قطع دست را در ملاءعام صادر کنیم یا در دادگستری. این احکام خوبی است. در خصوص شعارنویسی، ما برخورد کردیم. سپاه بزرگوار زحمت کشیدند دستگیر کردند، پرونده‌اش تشکیل شد و با پرونده رفت شیراز. در خصوص ری‌ستارت دو نفر دستگیر شدند، پرونده تشکیل شد و رفته دادگاه انقلاب شیراز برای صدور حکم.»

او در مورد درگیری اخیر دراویش گنابادی با مأموران انتظامی در تهران، گفت: «در خصوص جریان اخیر تهران، یک نفر در استهبان عضوگیری می‌کرد که بعضی از آقایان فرقه [دراویش] اگر در تهران نیاز شد این‌ها را اعزام کند. این دستگیر شده و در زندان است و پرونده‌اش در حال رسیدگی است.»

خورشیدی تصریح کرد: «در طول روز، هیچ روزی نیست که در دادگستری اجرای شلاق نداشته باشیم… این نیست که ما ساکت نشسته باشیم اما این‌که هر روز هم بیاییم در ملاءعام اعلام کنیم که چه می‌کنیم، مقدور نیست.»

او گفت که اجازه هیچ‌گونه تجمع را نخواهد داد و تأکید کرد: «انتظار دارم از مردم، به جهت حفظ نظم و امنیت عمومی که خدای نکرده شیشه مغازه کسی نشکند، موتوری آتش زده نشود، اتفاقی نیافتد، چون در این تجمعات ما خیلی خیری ندیدیم؛ شخصی، فردی، تجمع به هیچ عنوان!»
سحبانیوز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا