گوناگون

شنبه خونین افغانستان: چهار حمله، بیش از ۴۰ کشته و زخمی

افغانستان شنبه پنجم اسفند/حوت شاهد چهار حمله تروریستی در سه منطقه این کشور بود. بنا به گزارش‌ها در حملات به کابل، پایتخت افغانستان، ولایت فراه و ولایت هلمند دست‌کم ۲۳ نظامی و غیرنظامی افغان کشته شده‌اند….

به گزارش رادیو زمانه،دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که در حمله شورشیان طالبان به یک ایست بازرسی نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی بالابلوک در فراه دست‌کم ۱۸ سرباز این کشور کشته و دو سرباز دیگر زخمی شدند.

طالبان در بیانیه‌ای با قبول مسئولیت این حمله از کشته‌شدن دو عضو خود خبر داده است.

حمله داعش به کابل

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله افغانستان نیز از کشته‌شدن دو پرسنل امنیتی و مجروحیت هفت تن دیگر در یک حمله انتحاری در کابل خبر داد.

محل حمله داعش در مرکز کابل، پنجم اسفند – عکس: afp

او گفته است که شاید شمار قربانیان این حمله افزایش یابد.

گروه «دولت اسلامی» (داعش) مسئولیت این حمله را پذیرفته و در بیانیه‌اش ادعا کرده که این حمله در برابر مقر فرماندهی نیروهای اطلاعاتی افغان در مرکز کابل انجام شده است.

بمب‌گذار انتحاری این گروه خود را در منطقه دیپلماتیک شاش درک پایتخت منفجر کرد. مقر ناتو در این منطقه به شدت محافظت‌شده در مرکز پایتخت افغانستان قرار دارد.

حملات طالبان در هلمند

انفجارهای هلمند نیز دو مقر نظامیان افغان را هدف گرفت. در حمله نخست که بامداد شنبه انجام شد، یک عضو طالبان خودرویی بمب‌گذاری‌شده را در ورودی مقر ارتش در ولسوالی نادعلی منفجر کرد. به گفته یک سخنگوی فرمانداری هلمند، در این حمله دو سرباز کشته و یک سرباز دیگر زخمی شدند.

منابع محلی شمار قربانیان را بیش از این ذکر کرده‌اند.

دومین حمله را بمب‌گذاری انتحاری در نزدیکی یک پایگاه دیگر ارتش در شهر لشکرگاه، پایتخت ولایت هلمند انجام داد. بر اثر حمله این عضو طالبان یک مأمور امنیتی کشته شد و هفت غیرنظامی نیز مجروح شدند.

حملات طالبان و داعش در افغانستان در ماه‌های اخیر تشدید شده است. یکی از مرگ‌بارترین حملات انتحاری اخیر در کابل هفتم بهمن‌ماه رخ داد که بیش از ۳۳۵ کشته و زخمی بر جای گذاشت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا