گوناگون

شورای امنیت به آتش‌بس یکماهه در سوریه رای داد

شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه آتش‌بس یک‌ماهه در سوریه رای مثبت داد. این آتش‌بس به امدادگران بین‌المللی امکان خواهد داد کمک‌های بشردوستانه در اختیار ساکنان مناطق تحت محاصره نیروهای دولتی سوریه قرار دادند.

پس از بیش دو هفته بحث درباره پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای برقراری آتش‌بس یک ماهه در سوریه، شورای امنیت در نهایت شامگاه شنبه (۲۴ فوریه/۵ اسفند) به اتفاق آرا به این قطعنامه رای مثبت داد.

این قطنامه مدت زمان اجرای آتش‌بس را ۳۰ روز در نظر گرفته است. این قطعنامه می‌گوید: «طرف‌های درگیر در جنگ داخلی سوریه باید دست‌کم به مدت ۳۰ روز متوالی عملیات جنگی خود را متوقف کنند.»

در مدت این آتش‌بس متوالی، امدادگران بین‌المللی باید بتوانند به مناطق تحت محاصره در سوریه به‌ویژه غوطه شرقی دسترسی بشردوستانه داشته، به غیرنظامیان محاصره شده غذا و دارو برسانند و مجروحان را از منطقه خارج کنند.

در غوطه شرقی در حومه دمشق حدود ۴۰۰ هزار نفر در محاصره نیروهای دولتی اسد قرار دارند و از هوا هدف بمباران می‌شوند. تنها در شش روز گذشته بیش از ۵۰۰ غیرنظامی از جمله تعداد زیادی کودک در اثر بمباران جنگنده‌های روسیه و سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

قطعنامه آتش‌بس که سوئد و کویت آن را به شورای امنیت ارائه داده بودند قرار بود روز پنجشنبه ۲۲ نوامبر به رای‌ گذشته شود، اما به دلیل مخالفت روسیه با محتوای آن به روز جمعه و سپس به روز شنبه موکول شد. نشست روز شنبه شورای امنیت نیز با دو ساعت تاخیر آغاز شد.

پس از تصویب قطعنامه، نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل خواستار اعمال فشار شورای امنیت بر رژیم اسد، و ایران و روسیه به عنوان متحدان رژیم اسد برای پای‌بندی آنان به مفاد آتش‌بس شد. او گفت “ما از این قطعنامه حمایت می‌کنیم اما تردید داریم که رژیم اسد نیز به آن پایبند بماند”.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا