اخبار

جامعه ایران در حال زوال اجتماعی/جامعه امکان رفع مشکلات بنیادی را ندارد

به گفته عباس آخوندی جامعه ایران در حال زوال اجتماعی است و این واقعیت اگر آشکار بیان نشود درمان شدنی نخواهد بود. وزیر راه و شهرسازی می‌گوید آستانه تاب‌آوری در جامعه بسیار پائین آمده و حل مشکلات به صورت اجتماعی دشوار است.

وزیر راه و شهرسازی در مراسم اولین جشنواره نشان تعالی HSE که به مناسبت روز مهندس برگزار شد، مهم‌ترین بحث مهندسی را اخلاق و امید اجتماعی عنوان کرد.

این مراسم روز شنبه پنجم اسفند ماه برگزار شد که روز مهندس و روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی، اندیشمند نام‌آور قرن ششم خورشیدی است. خواجه نصیر در حوزه‌های گوناگونی از جمله فلسفه، ستاره‌شناسی، ریاضیات و معماری صاحب‌نظر بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا عباس آخوندی در این مراسم گفت: «امید و سرمایه اجتماعی بدون عدل قابل تحقق نیست. مهندسی مبتنی بر عدالت است چون عدالت، ثبات و پایداری از طریق قرار گرفتن اشیا در جای خودش است. گمگشته ایران نیز همین عدالت است.»

آخوندی با تاکید بر ضرورت تفکیک دو حوزه اخلاق خصوصی و اخلاق عمومی خاطر نشان کرد که در ایران معمولا این دو حوزه با هم جمع می‌شوند درحالی که رعایت اخلاق عمومی است که می‌تواند محور اعتماد جامعه باشد.

عضو کابینه دولت دوازدهم می‌گوید مشکلی که در ایران “منشا یک سوء تفاهم ملی است” به این برمی‌گردد که همه چیز به حوزه اخلاق خصوصی همچون تواضع، فداکاری، مهربانی، ادب و امثال آن محدود می‌شود در حالی که “معیار اخلاق عمومی فقط و فقط عدالت است”.

وزیر راه و شهرسازی گفت: «ما در کشور کمتر مشکلی را می‌توانیم به صورت اجتماعی حل کنیم؛ چه گرد و غبار باشد، HSE باشد چه حوادث باشد یا مسائل اقتصادی. مدتی است که نمی‌توانیم مسائل اجتماعی را حل کنیم. در هر مسئله تاب‌آوری بسیار در آستانه پایینی قرار دارد.»

HSE برگرفته از واژه‌های بهداشت (Health)، ایمنی (Safety) و محیط زیست (Environment) است و منظور از آن ارزیابی و سنجش میزان رعایت ملزومات این مفاهیم در تمام فعالیت‌های تولیدی، عمرانی و خدماتی بخش‌های مختلف دولتی، خصوصی و تعاونی است.

جامعه ایران در حال زوال اجتماعی

آخوندی در بخش دیگری از سخنانش گفته است: «واقعیت این است که جامعه ما در حال زوال اجتماعی است. یعنی امکان اینکه مشکلات بنیادی خود را رفع کند، ارزش افزوده ایجاد کند و امید را تزریق کند، ندارد. این یک واقعیت است که اگر آن را در لفافه بیان کنیم، راهی برای درمان آن پیدا نخواهیم کرد.»

وزیر راه ابراز تاسف کرد که در حال حاضر همه چیز در ایران شخصی می‌شود و “به همین دلیل هر حادثه‌ای رخ می‌دهد به جای نگاه به فرآیندها سریعا می‌رویم دنبال اینکه یک نفر را پیدا کنیم که با او درگیر شویم”.

ظاهرا این اظهارات وزیر راه و شهرسازی واکنش به انتقادها به عملکرد او در این مسند است که پس از حوادثی مانند سقوط هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان در مسیر تهران – یاسوج که ۲۹ بهمن رخ داد شدت می‌گیرد.

یک روز پس از سقوط هواپیمای شرکت آسمان شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح آخوندی را که از قبل آماده شده بود به هیئت رئیسه مجلس ارائه کردند.

آخوندی در استانه استیضاح

امضاءکنندگان طرح استیضاح عباس آخوندی “عدم توانایی در مواجهه با بحران‌های موجود در سیستم حمل و نقل کشور” و “عدم نظارت بر سیستم ناوگان هوایی و ریلی و بروز مشکلات در کشور و مرگ تعداد بسیار زیادی از هموطنان عزیز” را از علت‌های تنظیم این طرح عنوان کرده‌اند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین متهم شده که برنامه‌های ارائه شده به مجلس در زمینه نوسازی ناوگان‌های حمل و نقل عمومی را اجرا نکرده و از “پاسخگویی مناسب” به مردم و مجلس درباره بحران‌های این حوزه خودداری کرده است.

تاکنون علت سقوط هواپیمای ATR شرکت آسمان مشخص نشده اما گمان می‌رود کهنه و فرسوده بودن هواپیما و مجهز نبودن فرودگاه یاسوج به رادار مناسب برای پشتیبانی از فرود هواپیما در این حادثه سهم داشته باشند.

شرکت هواپیمایی آسمان در بیانیه‌ای نوشته است: «دلایل احتمالی سقوط که البته گمانه‌زنی بیش نیست و در روزهای آتی مشخص خواهد شد، وضعیت آب و هوایی ناپایدار ارتفاعات دنا، شرایط فرودگاه و عقب ماندن صنعت هوایی کشور از امکانات روز هوانوردی دنیاست.»

سازمان هواپیمایی کشوری به تازگی اعلام کرده که “به منظور اطمینان از ارتقا ایمنی” پرواز چند فروند دیگر از هواپیماهای ATR شرکت آسمان متوقف می‌شود. این تصمیم نشان می‌دهد که سازمان هواپیمایی از ایمنی این هواپیماها که بین ۲۰ تا ۲۵ سن دارند اطمینان ندارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا