زحمتکشان

گسترش اعتراضات و همبستگی کارگران گروه صنعتی فولاد اهواز

با گذشت هر روز در نقاط مختلف کشور سطح اعتراضات کارگران در حال گسترش است. در چند روز گذشته کارگران گروه ملی فولاد اهواز در پی بی اعتنایی کارفرمایان و مسئولین دولتی به خواسته هایشان سطح اعتراضات خود را گسترش داده و در خیابان های اهواز دست به راهپیمایی زدند….

به گزارش ایلنا، گروه ملی صنعتی فولاد ایران شامل کارخانه فولادسازی، نورد کوثر، نورد تیرآهن، کارخانه لوله‌سازی و ماشین‌سازی است و حدود ۴ هزار کارگر شاغل دارد که طی چند ماه گذشته دستمزد آنها به تاخیر افتاده است. به همین دلیل کارگران این کارخانه‌ها که با ادامه بی‌توجهی مسئولان کارخانه و استانی مواجه شده‌اند؛ به نشانه اعتراض صبح امروز یکشنبه (ششم اسفند ماه) محدوده فلکه کیانپارس اهواز را پیاده‌روی کرده و درنهایت مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

به گفته کارگران، گروه ملی فولاد اهواز شرکت‌های احداث شده توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا در اهواز  است. بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده، این واحد صنعتی که در گذشته با نظارت دستگاه قضایی اداره می‌شد، هم‌اکنون به بخش خصوص محول شده است.

بنا بر گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، جمعه گذشته صدها تن از کارگران گروه ملی فولاد که پلاکاردهایی در دست داشتند از آغاز نماز جمعه اهواز وارد محل نماز جمعه شده و دست به اعتراض زدند.

اعتراض کارگران گروه ملی صنعتی فولاد در نماز جمعه اهواز (۴ اسفند ۱۳۹۶). کاگران شعار می‌دادند: "یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل می‌شه" و نیز به طعنه "مرگ بر کارگر، درود بر ستمگر"

چهارشنبه گذشته (۲ اسفند) نیز کارگران گروه صنعتی فولاد اهواز در اعتراض به دستمزدهای عقب افتاده و دیگر مطالباتشان در مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند. بنا به گزارش ایلنا: ۴۰۰ کارگر در این اعتراضات شرکت کرده اند.

کارگران معترض که دست‌کم سه ماه معوقات مزدی به همراه عیدی و پاداش پایان سال خود را از کارفرما طلبکارند،  در ادامه می‌گویند: از زمان تغییر  مدیریت کارخانه با مشکلاتی مانند پرداخت نشدن سه ماه مزایای مزدی، و متوقف شدن فعالیت‌های کارخانه مواجهیم . آنها در رابطه با مطالبات صنفی خود، افزودند: فعالیت‌های کلیه خطوط تولید کارخانه از چندین ماه قبل متوقف شده است چراکه با تغییر  مدیریت کارخانه قرار بود مشکلات کارخانه و کارگران برطرف شود اما مشکلات سابق به قوت خود باقی‌ست.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا