گوناگون

شکست پروژه اسلامی کردن علوم و باقی ماجرا

رئیس قوه قضائیه درانتقادی تند به اظهارات حسن روحانی گفت، اینکه “پروژه اسلامی‌شدن علوم در جمهوری اسلامی شکست خورده سخن کاملاً نابجایی است”. ازنظر لاریجانی “اینکه علم وایدئولوژی[اسلامی] ارتباطی با هم ندارند یک حرف قرن هجدهمی است”…..

روحانی می‌گوید اسلامی کردن علوم در ایران شکست خورده است

انتقاد تند صادق لاریجانی به اظهارات روحانی درباره شکست پروژه اسلامی کردن علوم
از نظر صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی “تز بی‌طرفی علم مربوط به ۲۰۰ سال پیش است”.

به گزارش خبرآنلاین، آملی لاریجانی می‌گوید: «اینکه گفته می‌شود اسلامی کردن علوم امر محالی است و علم و ارزش و ایدئولوژی ارتباطی با هم ندارند یک سخن قرن هجدهمی است. قاطع می‌گویم که از میان صاحبنظران بنام در مغرب زمین در زمینه فلسفه علم، افراد بسیاری این سخن را قبول ندارند و ورود ارزش‌ها از نواحی مختلف به علوم، بحثی پذیرفته شده است.»

رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی معتقد است، این‌که گفته شود “پروژه اسلامی‌شدن علوم در جمهوری اسلامی شکست خورده کاملاً سخن نابجایی است” و این مقوله “با اظهارات پوپولیستی و بدون تحقیق سازگار نیست”.

روحانی می گوید:در کشور جناح‌بندی داریم، اما نمی‌توانیم بگوییم علم ریاضی اصولگرایان و علم ریاضی اصلاح‌طلبان. علم مرز نمی‌شناسد عده‌ای در کشور سال‌ها فیزیک و شیمی اسلامی درست کردند، مقصود چیست؟ پول‌های زیادی خرج شده است و وقت زیادی صرف شده است. جبر، جبر است. ریاضی هم ریاضی است.»

صادق لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی گفته است: «از کسانی که می‌گویند پروژه اسلامی‌کردن علوم در کشور شکست خورده است باید پرسید که شما چقدر در این زمینه تحقیق کرده‌اید و از مباحث مربوط به این حوزه چقدر اطلاع دارید؟».

“پول‌های بیشتری باید برای اسلامی کردن علم خرج شود”

رئیس قوه قضائیه در پاسخ به حسن روحانی که گفته است پول‌های زیادی برای اسلامی کردن علم خرج شده است، گفت: «اینکه گفته می‌شود پول‌های زیادی دراین زمینه خرج کرده‌ایم باید پرسید که چه میزان هزینه در این عرصه صرف شده و جمهوری اسلامی برای چنین بحث مهمی چقدر سرمایه گذاشته است؟ برای نتیجه‌بخش بودن چنین کار عظیمی باید صدها نفر بسیج شوند و نباید توقع داشت که در کوتاه مدت نتیجه‌ای به دست آید.»

حسن روحانی در انتقاد به تلاش‌ها برای اسلامی کردن علم گفته بود: “گذاشتن قرآن در داشبورد یک خودرو، آن را اسلامی نمی‌کند”.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا