گوناگون

کشف فساد جدید چندین میلیارد تومانی در گمرک

براساس اطلاعات موجود فساد چندین میلیارد تومانی در حالی در گمرک تهران به وقوع پیوسته که بار دیگر نهادهای نظارتی نتوانستند عملکرد به موقع برای جلوگیری از تخلف داشته باشند…
Afbeeldingsresultaat voor ‫گمرک تهران‬‎

در هفته‌های اخیر وقوع فساد از طریق جعل اسناد برای استرداد غیر قانونی اضافه پرداختی میلیاردها تومانی در گمرک تهران قطعی شده است.

سرنخ اولیه این پرونده از اواخر آبان ماه سال جاری بدست می آید و اعلام جرم تحت عنوان جعل، ارایه و استفاده از اسناد مجعول در جهت استرداد غیر قانونی اضافه پرداختی حقوق ورودی در مرجع قضایی ابعاد جدیدی از یک تخلف سازمان یافته را نشان می‌دهد .

خبرنگار تسنیم به اسناد جدیدی از این تخلف دست یافته که بررسی اسناد موجود در خصوص وقوع این تخلف نشان می‌دهد، برخی افراد با همکاری با ترخیص کاران با سوء استفاده از خلاهای موجود توانسته اند با جعل نامه‌های گمرک ایران نسبت به استرداد غیر قانونی سپرده ها به واردکنندگان کالا و تضییع حقوق دولت، اقدام کنند که البته با ورود واحدهای نظارتی گمرک از پرداخت و وصول بخشی از وجوه استردادی در مرحله صدور چک و برخی در مرحله دریافت جلوگیری و در بخشی موارد نیز وجوه استرداد شده به حساب گمرک عودت داده شده است.

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد تعطیل شد!

خامنه‌ای اخیرا گفته بود: فساد مثل اژدهای هفت‌سر افسانه‌ها است؛ در افسانه‌ها، یک سر اژدهای هفت‌سر را که میزنی، با شش سر دیگر حرکت می‌کند؛ از بین بردنش آسان نیست. فساد این‌جوری است؛ برخورد و زورآزمایی با آن کسانی که در درون جامعه منتفع از فسادند کار بسیار سختی است، انصافاً کار مشکلی است.

ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تعطیل شد

ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در طول چهار ماه گذشته هیچ جلسه ای نداشته و نمایندگان مجلس می گویند این ستاد عملا تعطیل شده است.

به گزارش الف به نقل از داد؛ ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در طول یک سال گذشته تنها چهار جلسه برگزار کرده و از دوشنبه سوم مهر تا کنون هیچ جلسه ای نداشته است. آخرین مطلبی که در سایت ستاد هماهنگی مبارزی با مفاسد اقتصادی منتشر شده مربوط به جلسه سی و هفتم ستاد در سوم مهر است.

جلسه قبلی این ستاد در دولت یازدهم و در ۲۳ خرداد امسال بود. این ستاد از زمان تشکیل دولت دوازدهم از مرداد ماه تنها یک جلسه برگزار کرده است و از ابتدای امسال تا کنون تنها ۲ جلسه داشت.

این در حالی است که ستاد مذکور در گذشته هر ۲ هفته یک بار جلسه برگزار می کرد. خبرنگار داد در همین راستا به سراغ نمایندگان مجلس رفت و نظر آنها را راجع به تعطیلی ستاد مذکور جویا شده است.

عزت اله یوسفیان ملا نماینده مجلس در این ستاد در گفتگو با داد با بیان اینکه زمان دقیق جلسه ستاد یادم نمی آید، گفت: بیش از سه ماه است که جلسه نداریم.

وی از برگزار نشدن جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی انتقاد کرد و در عین حال، گفت: اینجانب تا کنون چندین بار تلاش کردم تا جلسه ستاد برگزار شود اما متاسفانه مسئولین گوش نمی دهند.

نماینده آمل در مجلس شورای اسلامی گفت: علاوه بر صحبت با رئیس جمهور در جلسه با روسای کمیسیونهای تخصصی مجلس در روزهای گذشته، نامه ای هم به دفتر رئیس جمهور نوشتم و برگزار نشدن جلسه ستاد را متذکر شدم.

یوسفیان ملا اضافه کرد: باید تکلیف ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی روشن شود.

حسن کامران نماینده اصفهان هم به خبرنگار داد گفت: این ستاد عملا تعطیل است.

وی افزود: ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی باید گزارش دهند که با هماهنگی آنها، کدام مفسد ناکام ماند و از بروز فساد جلوگیری شد.

چهره شاخص مجلس تصریح کرد: آقایان انگیزه ای برای مبارزه با فساد ندارند و به همین دلیل جلسه ای برگزار نمی کنند.
کامران افزود: وقتی ستاد به این مهمی چهار ماه جلسه نداشته باشد یعنی عملا تعطیل است.

ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی بنا به ضرورت‌ مبارزه با فساد و پیرو صدور فرمان رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) در دهم اردیبهشت ماه ۱۳۸۰، تشکیل شد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا