گوناگون

اردوغان در رؤیای تصرف حلب

٣٩ روز از آغاز عملیات موسوم به «شاخه زیتون» ترکیه در عفرین سوریه می‌گذرد و نبرد زمینی میان نیروهای کُرد و ارتش ترکیه و متحدانش با همان شدت و حدت ادامه دارد.

در پی نبرد روزهای گذشته در اطراف عفرین، نیروهای ترکیه همراه با دیگر گروه‌های متحدشان وارد عمق پنج‌کیلومتری خاک عفرین شدند و توانستند بلندی‌های منطقه عفرین را از غربی‌ترین نقطه تا شرقی‌ترین نقطه، به تصرف خود درآورند. این در حالی است که فرماندهان نیروهای یگان‌های مدافع خلق مستقر در این منطقه، تأکید می‌کنند از این مناطق نمی‌توان به‌عنوان منطقه تصرف‌شده نام برد و فقط می‌توان گفت در عمق پنج‌کیلومتری خاک عفرین نبرد سختی در حال وقوع است و این منطقه، به‌دلیل حضورنداشتن نیروهای غیرنظامی، منطقه جنگی است.
هیوی مصطفی، رئیس مشترک کانتون عفرین، در گفت‌وگو با افشین غلامی، خبرنگار جنگ مستقر در عفرین، گفت: «هدف اصلی ترکیه، تصرف کامل کانتون عفرین است و در این میان، آنکارا چند هدف را دنبال می‌کند؛ نخست حذف حاکمیت کردی در این منطقه و پس از آن ایجاد حکومتی ترکی یا ترکمنی در این منطقه. همچنین دولت ترکیه دنبال این است که سه‌میلیون‌و ۵٠٠‌ هزار آواره سوری را در این منطقه مستقر کند تا ساختار جمعیتی آن را به‌طور کامل تغییر دهد».از نگاه هیوی مصطفی، بلندپروازی‌های ترکیه به همین‌جا ختم نمی‌شود و «این کشور می‌خواهد بخشی از تروریست‌ها را از منطقه ادلب به عفرین منتقل کند تا بتواند با وصل‌کردن سه نقطه جرابلس، ادلب و عفرین، منطقه تحت نفوذ دولت ترکیه را ایجاد کند». رئیس مشترک کانتون عفرین تأکید کرد اصلی‌ترین هدف یا رؤیای رجب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، جداسازی استان حلب از سوریه و اتصال آن به خاک ترکیه است. درحال‌حاضر نبرد سخت و نابرابری بین نیروهای کُرد و ارتش ترکیه در این منطقه در جریان است و ترکیه با کمک جنگنده‌های هوایی، توانسته پیشروی سریعی داشته باشد. بااین‌حال، تسلط ترکیه بر برخی از روستاها مدت زمان درازی طول نمی‌کشد و شب‌هنگام با مبارزه نیروهای کُرد، بخشی از روستاهای تصرف‌شده بار دیگر تحت کنترل کردها قرار می‌گیرد. ازاین‌رو، بسیاری بر این باورند این حملات برای ترکیه تاکنون تنها یک افتضاح بوده است؛ چراکه با وجود تجهیزات گسترده، ارتش این کشور نه‌تنها نسبت به دبدبه و کبکبه‌اش پیشروی خوبی نداشته است، بلکه بسیاری از مناطق تصرف‌شده را بلافاصله از دست می‌دهد.
به گفته نیروهای کُرد حاضر در منطقه، تاکنون ١٩٢ غیرنظامی در این حملات کشته شده‌اند و آسیب زیادی به این منطقه وارد شده است. این نیروها همچنین با اشاره به سرنگونی جنگنده‌های اسرائیلی از سوی ارتش سوریه، تأکید می‌کنند دمشق تاکنون فقط نیروهای مردمی وابسته به این دولت را به منطقه اعزام کرده و در برابر تجاوز جنگنده‌های ترکیه به خاک عفرین، هیچ‌گونه اقدام متقابلی انجام نمی‌دهد. حملات هوایی ترکیه در عفرین از همان آغاز با چراغ سبز روسیه ممکن شد؛ چراکه بخش هوایی عفرین در اختیار روسیه بود و آنکارا نمی‌توانست بدون هماهنگی با روسیه وارد آسمان عفرین شود. هیوی مصطفی در پاسخ به این پرسش که چرا روسیه تاکنون در برابر لشکرکشی ترکیه سکوت کرده است، گفت: مسکو اهداف اقتصادی بسیار گسترده‌ای را در سوریه دنبال می‌کند و در این راستا، هم‌پیمانی با نیروهای کُرد برای روسیه منفعتی به دنبال ندارد. همچنین حضور نیروهای کُرد در شرق فرات، باعث شده روسیه به ترکیه اجازه دهد به این منطقه لشکرکشی کند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا