گوناگون

برندگان نوبل خواستار آزادی روزنامه‌نگاران زندانی در ترکیه شدند

۴۴ دارنده جایزه نوبل از سراسر جهان در نامه‌ای سرگشاده به اردوغان، خواستار “بازگشت ترکیه به قانون‌مداری” و آزادی روزنامه‌نگاران زندانی در این کشور شدند. هم‌اینک بیش از ۱۵۰ روزنامه‌نگار در زندان‌های ترکیه به‌سر می‌برند.

تظاهراتی در دفاع از آزادی مطبوعات در استانبول در سال ۲۰۱۵

شمار زیادی از دارندگان جایزه نوبل در نامه‌ای سرگشاده به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، خواستار بازگشت ترکیه به قانون‌مداری و آزادی روزنامه‌نگاران منتقد از زندان‌های این کشور شدند.

در نامه سرگشاده ۴۴ تن از دارندگان جایزه نوبل که روز پنجشنبه (اول مارس/ ۱۰ اسفند) منتشر شده، از جمله آمده است: «ما خواستار لغو وضعیت فوق‌العاده، بازگشت فوری به قانون‌مداری و آزادی بی قید و شرط عقیده و بیان [در ترکیه] هستیم.»

در میان امضاکنندگان این نامه اعتراضی، نام شمار زیادی از برندگان سرشناس جایزه نوبل ادبیات، از جمله الفریده یلینک اتریشی، هرتا مولر آلمانی، جان مکسول کوتسی اهل آفریقای جنوبی، وی. اس. نایپل بریتانیایی، ماریا وارگاس یوسا اهل پرو و کازوئو ایشی‌گورو نویسنده ژاپنی‌تبار بریتانیایی و آخرین برنده نوبل ادبیات، دیده می‌شود.

احمد آلتان (عکس)، برادرش محمد آلتان و نازلی ایلیجک از روزنامه‌نگاران سرشناسی هستند که به حبس ابد محکوم شده‌اند

در نامه سرگشاده دارندگان جایزه نوبل به اردوغان، در درجه اول به محکومیت روزنامه‌نگاران سرشناس ترک، احمد آلتان و برادرش محمد آلتان و نیز نازلی ایلیجک به حبس ابد اشاره شده است. امضاکنندگان نامه نوشته‌اند که بازگشت ترکیه به قانون‌مداری، به آزادی برادران آلتان و خانم ایلیجک خواهد انجامید که به شکلی “غیرقانونی” زندانی شده‌اند.

از زمان کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ در ترکیه که رهبری این کشور فتح‌الله گولن، واعظ ناراضی ترک مقیم آمریکا را مسئول آن می‌داند، دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی این کشور حمله‌ای گسترده به حامیان احتمالی گولن و دیگر نیروهای اپوزیسیون را در پیش گرفته‌اند.

به گزارش وبسایت “پی۲۴” (پلاتفرم روزنامه‌نگاری مستقل) که نامه دارندگان جایزه نوبل به اردوغان را منتشر کرده، در حال حاضر بیش از ۱۵۰ روزنامه‌نگار در زندان‌های ترکیه به‌سر می‌برند. چندین رسانه ممنوع و تعطیل و وبسایت‌های زیادی فیلتر شده‌اند؛ آخرین آنها رسانه آنلاینی “احوال” ترکیه با مواضعی انتقادی بود که روز گذشته مسدود شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا