گوناگون

وزارت کشور نگران از تکرار اعتراض‌های دی ماه

وزارت کشور با هدف بررسی ریشه‌های اعتراض سراسری دی ماه در ایران و جلوگیری از تکرار این اعتراض‌ها٬ با تهیه منشوری تحت عنوان «گفت‌وگوی سیاسی»٬ احزاب را دعوت به ارائه راه‌کار‌هایی در این رابطه کرده است

روز پنجشنبه (۱۰ اسفند) هم نمایندگان چند حزب سیاسی در پی این دعوت در ساختمان وزارت کشور دور هم جمع شدند و درباره زوایای مختلف اعتراض‌های دی ماه به بحث و گفتگو پرداختند.

بهرام سرمست٬ مدیرکل سیاسی وزارت کشور در ابتدای این نشست گفت جرقه این اعتراض‌ها را رقبای دولت زدند٬ اما «به فاصله چند ساعت از شروع اعتراضات دیدیم که سطح مطالبات از دولت به حاکمیت منتقل شد.»

سرمست افزود در حال حاضر «همه جریانات سیاسی به این تفاهم رسیده‌اند که اعتراضات،‌ حاکمیت و نظام را هدف‌گیری کرده است.»

او از ضرورت تقویت احزاب سخن به میان آورد و گفت که «اگر جایگاه احزاب به درستی تبیین می‌شد چه بسا این وقایع را به این شکل بی‌قواره و کف خیابان نداشتیم. اینکه شاهد چنین معلولی بودیم٬ ریشه در ناکارآمدی نظام حزبی دارد.»

سرمست در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد وزارت کشور در بحبوحه اعتراض‌های دی ماه از احزاب دعوت کرده بود تا از نظر و مشورت آنها در خصوص این وقایع آگاه شود.

به گفته این مقام مسئول نتیجه آن دعوت منجر به «تدوین منشور گفت‌وگوی سیاسی» شد که منشور آن از سوی وزارت کشور به همه استان‌ها ابلاغ شده است.

حسین کمالی٬ رییس دوره‌ای خانه احزاب هم از دیگر سخنرانان این نشست بود که در سخنان خود به اعتراض‌‌های دی ماه اشاره کرد و افزود «اتفاقی که رخ داد به اصلاح‌طلب و اصولگرا بر نمی‌گردد.»

کمالی اضافه کرد که «کسانی که در خیابان شعار می‌دادند، گفتند نه اصولگرا هستیم و نه اصلاح‌طلب و در واقع می‌گفتند که این مجموعه‌ها را قبول نداریم.»

پروانه مافی٬ عضو ناظر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب هم یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود که معتقد بود «باید بتوانند جامعه مدنی را قوی‌تر کنند و ساختار قدرت متقاعد کنند که کوچک‌تر شوند و کارها را به مردم بسپارند.»

خانم مافی افزود «وقتی سطح مشارکت بالا باشد عقده، خفگی و بغض ایجاد نمی‌شود٬ اما در غیر این صورت شکاف بین دولت و ملت ایجاد می‌شود.»

آذر منصوری٬ عضو شورای مرکزی حزب «اتحاد ملت» در این جلسه اعلام کرد «وقایع و حوادث دی ماه با توجه به تحلیل‌های بسیاری از جامعه‌شناسان امری غیرقابل پیش‌بینی نبود.»

خانم منصوری در سخنان خود به نتایج پژوهش‌ها در ایران اشاره کرد که به گفته وی «میزان ناامیدی اجتماعی» در ایران را «نگران‌ کننده» نشان می‌دهد.

او گفت «اعتراضات اخیر نشان داد بخشی از نارضایتی‌ها ناشی از عدم به رسمیت شناختن حقوق انسانی برخی شهروندان است.»

علی‌اکبر مرتضوی کیاسری عضو مجمع «جانبازان و ایثارگران انقلاب اسلامی» در جمع نمایندگان احزاب گفت که «ما می‌خواهیم این وقایع دوباره تکرار نشود. ممکن است برخی بگویند فقدان بصیرت باعث بروز این مشکلا٫ت شده اما چنین بیاناتی در این شرایط عاقلانه نیست.»

عیسی کاکویی دبیرکل حزب «آزادگی ایران» در این نشست گفت که «به نظر می‌رسد جامعه ما دچار بغض نهفته شده و مطالبات به نقطه تراکم رسیده است و گاهی از جاهایی نشتی پیدا می‌کند.»

جمشید ایرانی دبیرکل حزب «فرزندان ایران» هم طی سخنانی از زاویه‌ای دیگر به ریشه‌های اعتراض دی ماه پرداخت و گفت که «شیبدار کردن پست برق برای مقابله با دختران انقلاب با نگاه شبیه‌سازی شده می‌تواند به اقدامات پیشگیرانه در سایر موارد تعمیم داده شود. در واقع این راه‌حل‌های فشل شیب دادن جامعه به سمت فروپاشی اجتماعی است.»

داود صفا یک عضو «حزب آزادی» نیز در این نشست با بیان این‌که «بحران‌های رخ داده در سال ۹۶ از نظام و احزاب را غافلگیر کرد»، گفت «مردم محروم و گرفتار که از همه چیز بریده‌اند اکثریت جمعیت درگیر در این وقایع بودند.»

عبدالحسین روح‌الامینی رییس شورای مرکزی حزب «توسعه و عدالت ایران اسلامی» نیز در این نشست به صراحت اعلام کرد «حاکمیت و اجزای آن باید یک فهم در علاج حوادث دی ماه داشته باشند.»

او اضافه کرد که «ما باید ضمن همراهی با آحاد مردم، مسیر درست خود را دنبال کنیم و اعتراض به رسمیت بشناسیم.»

محمد جلیلیان عضو شورای مرکزی حزب «اعتماد ملی» نیز در این نشست اضافه کرد «بخش اعظم مشکلات پیش آمده در حوادث دی ماه به تبعیض ناشی از عدم دادرسی عادلانه بر می‌گردد.»

جلیلیان افزود «آیا محکمه صالحه‌ای برای حصر کاندیداهای انتخابات سال ۸۸ تصمیم گرفته است؟ اولا حصر مجازات است و ثانیا باید ببینیم آیا محکمه‌ای این مجازات را تعیین کرده و وقتی چنین مجازاتی اعمال شده آیا نباید فریاد نمایندگان و احزاب بلند باشد.»

جمع‌بندی اظهارات نماینده احزاب در این نشست نشان می‌دهد آنها نیز از اعتراض‌های سراسری دی ماه در ایران به عنوان تهدیدی برای کلیت نظام جمهوری اسلامی یاد می‌کنند و خواستار یافتن راه‌کار‌هایی برای جلوگیری از این وقایع هستند.

نمایندگان هر یک از احزاب و گروه‌ها در این نشست از زاویه حزب و تشکیلات خود به بررسی وقایع دی ماه پرداختند٬ اما در واقع پیشنهاد جدیدی برای حل و فصل مشکلاتی که منجر به شکل‌گیری این اعتراض‌ها شده٬ ارائه نکردند.

احزاب در ایران پس از سال ۱۳۸۸ با اراده و خواست حاکمیت جمهوری اسلامی به نهاد‌ها و گروه‌هایی تبدیل شده‌اند که رابطه چندان قوی و محکمی با مردم و حاکمیت یا دولت‌ها ندارند.

وزارت کشور در شرایطی از احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی خواست که پیرامون وقایع دی ماه به گفتگو نشسته و نظر مشورتی خود را اعلام کنند که بسیاری از این احزاب در طول سال خاموش و فاقد تحرک سیاسی و اجتماعی هستند.

اعتراض‌های سراسری دی ماه بسیاری از مقام‌ها٬ آگاهان و مسئولان را به بهت فرو برده و آنها را نگران تکرار چنین وقایعی کرده است.

بسیاری از کسانی که در جمهوری اسلامی دارای پست و مقام هستند٬ بیشتر از هر حزب٬ گروه٬ اتاق فکر و پژوهشکده‌ای می‌دانند که ریشه اعتراض‌‌های دی ماه کجاست٬ اما فساد٬ بی‌عملی٬ بی‌انگیزگی و ساختار معیوب نظام از موانع اصلی زدودن این ریشه‌هاست.
ایران‌وایر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا