اخبار

لوموند: مردم ایران دیگر از رژیم این کشور هراسی ندارند.

واقعیت این است که در جمهوری اسلامی ایران، ترس تغییر جناح داده و مردم ایران دیگر از رژیم این کشور هراسی ندارند…

روزنامه «لوموند» در مقاله ای با عنوان “در ایران، ترس تغییر جناح داده است”، به قلم “کریستف ایاد”، به موضوع رفتارهای خشونت آمیز پلیس تهران با زنان معترض به حجاب اجباری و دختران خیابان انقلاب پرداخته است.

«لوموند» می نویسد که همه چیز از سکوی خاکستری رنگی شروع شد که در تقاطع خیابان های انقلاب و طالقانی در مرکز تهران قرار گرفته است. نخستین باردر تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۱۷، “ویدا موحد” با آویزان کردن روسری سفیدش بر روی این سکو ایستاد تا اعتراض خود را به حجاب اجباری نشان دهد. پس از او دهها زن از گروه های سنی مختلف، دنباله رو حرکت او بودند تا به شیوه ای مسالمت آمیز، خواستار حجاب اختیاری شوند.

« لوموند» این جریان را با حرکت “محمد بوعزیزی” دستفروش فقیر تونسی مقایسه می کند که با خودسوزی در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۰ در اعتراض به فساد و بدرفتاری پلیس، جریان ساز اعتراض های گسترده و در پی آن انقلابی موسوم به انقلاب «یاس» شد. ولی جریان اعتراضی که “ویدا موحد” در ایران آغازگر آن بود بر خلاف حرکت “محمد بوعزیزی”، به مرگ او منجر نشد و درست به همین دلیل است که مقامات ایرانی از این جریان خشمگین هستند؛ زیرا نمی دانند چگونه به این اعتراض ها خاتمه دهند.

واقعیت این است که در جمهوری اسلامی ایران، ترس تغییر جناح داده و مردم ایران دیگر از رژیم این کشور هراسی ندارند.
رادیو فرانسه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا