گوناگون

درحاکمیت فاجعه‌بار «ولایت فقیه»

یک بام و دو هوای فرهاد رهبر با ۲ سمت و ولایتی با ۳۷مسئولیت؛ قانون تنها برای دیگر اساتید!….
Afbeeldingsresultaat voor ‫فرهاد رهبر و لایتی‬‎

? به گزارش کلمه، موج اخراج اساتید دانشگاه آزاد به بهانه دو شغله بوده بودن به‌راه افتاده است. صادق زیباکلام، داوری اردکانی، افتخار جهرمی سه استادی هستند که به این بهانه از دانشگاه آزاد اخراج شده‌اند.

?به آنان گفته شده است که چون در دو دانشگاه تدریس می‌کنند باید یکی از دانشگاه‌ها را برای دریافت حقوق انتخاب کنند و نمی‌توانند دو شغله باقی بمانند. البته این بهانه‌ای است برای اخراج اساتیدی که مانند فرهاد رهبر و علی اکبر ولایتی فکر نمی‌کنند و منتقد سیستم مدیریتی و فکری این دو نفر و حامیانشان هستند.

?اما فقط اساتید نیستند که دوشغله هستند. فرهاد رهبر و علی اکبر ولایتی هرکدام چندین شغل دارند. آیا این دو نفر که اساتید را به دلیل تدریس همزمان در دانشگاه آزاد و یک دانشگاه دولتی دوشغله می‌دانند و کنار می‌زنند، خود نیز حاضرند از دو بلکه چندین و چند شغله بودنشان استعفا دهند؟

?فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد در مورد اخراج صادق زیباکلام از دانشگاه آزاد مدعی می‌شود که ما کسی را اخراج نکردیم بلکه به وی اعلام کردیم فعالیت شما غیرقانونی است چرا که از دو جا حقوق می‌گیرید. شما می‌توانید دانشگاه تهران را رها کنید و اینجا استخدام شوید و یا می‌توانید در دانشگاه تهران باشید و در دانشگاه آزاد به صورت حق التدریس فعالیت کنید.” این سخن در حالی مطرح می‌شود که خود رهبر از جای دیگر نیز حقوق می‌گیرد.

?فرهاد رهبر خردادماه سال ۹۵ با حکم ابراهیم رئیسی( اآیت الله قتل عام)، به سمت مشاور اقتصادی و دبیر کارگروه اقتصادی آستان قدس رضوی منصوب شد. او در انتخابات ۹۶، از کسانی بود که مدام در کنار رئیسی دیده می‌شد و از نزدیک‌ترین مشاورانش به شمار می‌رفت.

?فرهاد رهبر در مردادماه سال ۹۶ رییس دانشگاه آزاد شد و در این مدت هیچ خبری از کناره‌گیری او از آستان قدس رضوی منتشر نشده است. به بیان ساده فرهاد رهبر که تدریس در دو دانشگاه را – حتی به صورت پاره وقت – دوشغله بودن حساب کرده، خود به صورت رسمی دو شغل دارد.

?جالب است که بر اساس اطلاعات مندرج در سایت دانشگاه تهران، فرهاد رهبر خود نیز استاد و عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است؛ همان دانشگاهی که زیباکلام هم در آن تدریس می‌کند.

?به جز او، علی اکبر ولایتی، رییس هیات امنا و موسس دانشگاه آزاد که علاقه‌مند است تمامی امور اجرایی، سیاست‌گذاری، آموزشی و … این دانشگاه را راسا زیر نظر داشته باشد، بر اساس گزارش‌ها، به صورت همزمان ۳۷ سمت رسمی دارد.

?سمت‌های ولایتی شامل ۸ سمت سیاسی، ۶ مسئولیت فرهنگی و ۲۶ مسئولیت آموزشی و پزشکی است. این در حالی است که در فهرستی که از سمت‌های او منتشر شده، مواردی مانند عضویت در کمیته نظارت بر برجام نیز در نظر گرفته نشده است.

?اکنون باید پرسید حال که فرهاد رهبر و علی اکبر ولایتی اساتید را به دلیل تدریس همزمان در دانشگاه آزاد و یک دانشگاه دولتی دوشغله می‌دانند و کنار می‌زنند، آیا خود نیز حاضرند دو بلکه چندین و چند شغله بودنشان را بپذیرند و استعفا دهند؟

اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد به اقدامات رهبر

جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران در واکنش به برخی اقدامات مدیریت جدید این دانشگاه به «حسن روحانی و شورای عالی انقلاب فرهنگی» نامه نوشتند.

در بخشی از این نامه آمده است: متاسفانه اخیرا مدیریت دانشگاه به بسیاری از اساتید محترم که به صورت عضو نیمه وقت هیات علمی این واحد دانشگاهی که سالها مشغول به فعالیت علمی، پژوهشی و تدریس بوده اند رسما حکم اخراج ابلاغ کرده است. قابل ذکر است که این اساتید جملگی از فرهیختگان برجسته و مبرز در حوزه تخصصی خویش هستند که دانشجویان عموما به واسطه اعتبار ایشان این واحد دانشگاهی را برای تحصیل با کیفیت تر انتخاب کرده اند. با ذکر این نکته که این روند به قرار اطلاع در اکثر واحدهای دانشگاه آزاد در جریان است، توجه حضرتعالی را به این دغدغه جامعه دانشگاهی جلب می کنیم که متاسفانه به نظر می رسد برخی از تصمیمات دوره جدید مدیریت در دانشگاه آزاد ناشی از رویکردهای غیرتخصصی و احیانا سیاسی است که یادآور تجربه تلخ بازنشستگی اجباری اساتید و جایگزینی افرادی است که با بهره مندی از بورسیه های خاص اینک در صف جایابی در هیات های علمی دانشگاه ها هستند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا