گوناگون

حکم جلب سعید مرتضوی در انتظار اجراست

حکم جلب سعید مرتضوی سه ماه بعد از صدور، اینک به مرحلۀ اجرا رسیده است. بعد از این که عبدالحسین روح‌الامینی خبر داد که این حکم برای اجرا ابلاغ شده است، وکیل خانوادۀ روح‌الامینی نیز این خبر را تأیید کرد اما در عین حال گفت که “زمان اجرای حکم به دادستانی تهران و مامورین بستگی دارد”.

روز شنبه ١٢ اسفند/٣ مارس، میرمجید طاهری وکیل مدافع اولیای دم روح‌الامینی به خبرگزاری تسنیم گفت که حکم جلب مرتضوی زمان زیادی است که ابلاغ شده و پروندۀ او به دادسرای کارکنان دولت رفته است تا اجرا شود.

طاهری حدود سه ماه قبل گفته بود که در پروندۀ کهریزک، سعید مرتضوی به اتهام معاونت در قتل به دو سال حبس تعزیری محکوم شده است. اما به گفتۀ عبدالحسین روح‌الامینی، پدر مقتول، “با این‌که سه ماه است که حکم صادر شده اما اجرای آن روز چهارشنبه – ٩ اسفند – ابلاغ شد”.

مرتضوی در پروندۀ قتل محسن روح الامینی محکوم شده است. او در پی اعتراضات سال ۱۳۸۸ در بازداشتگاه کهریزک کشته شد. در این بازداشتگاه محمد کامرانی و امیر جوادی‌فر نیز به قتل رسیدند. دو جوان دیگر به اسامی رامین قهرمانی و احمد نجاتی‌کارگر هم پس از آزادی از زندان و در پی آسیب‌هایی که در کهریزک دیده بودند، جان دادند.

در این میان عبدالحسین روح‌الامینی، پدر محسن، که از شخصیت‌های شناخته‌شدۀ نظام است و حتی زمانی نامزد ریاست جمهوری بود، از پیگیری پروندۀ قتل پسرش باز نایستاد. سرانجام وی دو روز پیش – پنجشنبه ١٠ اسفند – تأیید کرد که حکم سعید مرتضوی برای اجرا ابلاغ شده است. عبدالحسین روح‌الامینی گفت که در پیگیری پروندۀ قتل پسرش رسانه‌ها “یاور” او بوده و نقش اول را داشته‌اند. او گفت که طی هشت سال تلاش طاقت‌فرسا و پیگیری‌های حقوقی به این نتیجه رسیده است که “حتی کسانی که از خدا و پیغمبر نمی‌‌ترسند از رسانه‌ها می‌ترسند”.

با اینحال معلوم نیست که مرتضوی دقیقاً چه زمانی بازداشت خواهد شد. میرمجیدطاهری گفت: “طبق آنچه به من اعلام شده، اجرای حکم در دست اقدام است اما زمان اجرای آن به دادستانی تهران و مامورین و ضابطین بستگی دارد”.

سعید مرتضوی در جلسات داگاه تجدید نظر خود غایب بود.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا