گوناگون

جهانگیری:لازم شد سکوت را می‌شکنم

او می‌گوید حرف‌هایی در مورد دولت پیشین داشته که نگذاشتند بگوید اما اکنون اگر لازم شد «موتور» را بار دیگر روشن می‌کند. جهانگیری نگران «نفرت، خشم و کینه مردم نسبت به مسئولان و نظام» است…

اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی  ضمن انتقاد از محمود احمدی نژاد و دفاع از کارنامه دولت حسن روحانی گفته که از مقطعی به او «توصیه» شده تا «سکوت» کند اما اگر لازم باشد مجددا لب به انتقاد خواهد گشود.

آقای جهانگیری امروز ۱۵ اسفند (ششم مارس) گفته «من راجع به دوره بد کشور خیلی صحبت کرده‌ام، از مقطعی به من توصیه به سکوت کردند و من هم گفتم چشم، ولی الان سر تا ذیل حکومت را به بحث گرفته و می گویند انتخابات زودهنگام و بدون مهندسی برگزار شود. وقتی نگذاشتید اقدامات او (محمود احمدی نژاد) گفته شود الان باید به این حرف‌ها جواب بدهید البته اگر لازم باشد من موتور را مجدد روشن می کنم».

برگزاری انتخابات فوری و آزاد بدون دخالت شورای نگهبان و نهادهای نظامی و امنیتی، اصلاحات در بیت رهبر و عزل صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه پیشنهادهای محمود احمدی نژاد است که اخیرا طی نامه‌ای سرگشاده به آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر نظام جمهوری اسلامی، عنوان کرده است.

جهانگیری در انتقاد از کارنامه محمود احمدی نژاد و حامیانش گفته «در آن دوره که تورم ۳۵ درصد بود می‌گویند دوره خیلی خوبی بود، اما اکنون که تورم زیر ۱۰ درصد می گویند خیلی بد است. وقتی رشد اقتصادی منفی ۷ درصد بود می گفتند دوره خوبی بود الان که رشد اقتصادی به ۶ درصد رسیده است می گویند رکود است. برادر عزیز می دانید رکود یعنی چه؟ یکبار رکود را برای مردم تعریف کنید».

او در جمع استانداران و فرمانداران ایران سخنرانی کرده است.

انتقادهای اسحاق جهانگیری از نحوه اداره کشور در سال های گذشته، از زمان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت سال جاری صورت صریح تری به خود گرفت. او از نامزدهای انتخابات بود اما سرانجام به نفع حسن روحانی کناره گرفت.

آقای جهانگیری اخیرا به روزنامه فایننشال تایمز گفته است که از زمان انتخابات ریاست جمهوری تاکنون با علی خامنه‌ای دیدار خصوصی نداشته و منتظر است «یک مقدار از دوران انتخابات که در آن یک کمی از کاندیدا های دیگر تندتر رفته زمان بگذرد».

اسحاق جهانگیری یکی از معدود وزرای کابینه محمد خاتمی و از چهره های طیف سیاسی اصلاح طلبان در ایران است که در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد روابط خوبی با رهبر ایران داشت. خامنه‌ای دو سال پیش از  جهانگیری خواسته بود نقش فعال‌تری در «ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» ایفا کند که بر اساس طرح رهبر ایران برای مبارزه با عواقب تحریم‌های اقتصادی تشکیل شده است.

شش ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری امسال، سپاه پاسداران در استان کرمان که زادگاه آقای جهانگیری است، برادر او، مهدی را بازداشت کرد.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری  رژیم «فقها» بعضی از چهره‌های اصولگرا مهدی جهانگیری را به «لابی‌گری» و «اشرافی‌گری» متهم می‌کردند.

مهدی جهانگیری به عنوان رئیس گروه مالی گردشگری و از موسسان بانک گردشگری، آن زمان در اطلاعیه‌ای از فعالیت‌های اقتصادی خود دفاع کرد. رسانه های دولتی می گویند فعالیت‌های او خصوصی است و ارتباطی با دولت ندارد.

اخیرا معاون اول روحانی درباره دستگیری برادرش گفته است «منتظر اعلام نظر قوه قضاییه خواهم ماند و عدم موضع‌گیری در مورد پرونده قضایی ایشان نشان می‌دهد که من در مبارزه با فساد خیلی جدی هستم و هیچ خط قرمزی ندارم. البته ایشان هیچ ارتباطی با دولت نداشته و ندارد. مطمئن هستم که احتمال استفاده از رانت بخاطر انتساب به من صفر است».

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا