ورزشی

پرسش مهم کی‌روش از فوتبال ایران, اصلی‌ترین اولویت شما چیست؟

سرمربی پرتغالی تیم ملی در یادداشتی بر اولویت نخست فوتبال ایران که حضور موفق ایران در جام جهانی است، تاکید کرد اما از اهالی فوتبال و مسوولان خواست مهم‌ترین اولویت فوتبال ایران را انتخاب کنند

. کارلوس کی‌روش بعد از سپری کردن دوران مرخصی خود در زمستان، این روزها یک جا بند نمی‌شود و مرتبا در حال فراهم کردن بهترین شرایط برای تیم ملی ایران است. او بعد از حضور در کارگاه آموزشی فیفا برای مربیان تیم‌های حاضر در جام جهانی، از کمپ لوکوموتیو مسکو که محل اردوی تیم ملی در دوران برگزاری جام جهانی است، بازدید کرد و به سرعت راهی یونان شد تا عملکرد سه لژیونر تیم‌ ‌ملی را زیرنظر بگیرد. او بعد از یونان به مالزی خواهد رفت تا در سمینار AFC برای مربیان فوتبال سخنرانی کند. او در بین برنامه‌ های خود در یادداشتی بر روند برنامه‌سازی تیم‌ ‌ملی اشاره کرد و به خلاصه‌ای از تجربه خود در ۲۹ سال گذشته پرداخت که خلاصه آن اهمیت وجود آماده‌سازی میان‌مدت و بلندمدت در تیم ملی بود. او سخنان خود را با بیان جملات زیر به پایان برد تا پیام مهمی برای فوتبال ایران داشته باشد: «در این لحظه که اهداف و رویاهای فوتبال ایران معطوف به جام جهانی ۲۰۱۸ است، هیچ تردیدی وجود ندارد که تنها با برنامه آماده‌سازی شجاعانه، بی‌پروا و نوآورانه برای تیم ملی ممکن خواهد بود که به مسوولیت‌هایش عمل کند و به انتظارات هواداران پاسخ دهد.
این نظر فروتنانه اما اعتقاد راسخ من است که وجدان حرفه‌ای من را مجاب به بیانش می‌کند. آماده‌سازی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران برای جام‌جهانی بدون شک باید اصلی‌ترین اولویت فوتبال ایران باشد اما درباره این موضوع کسانی که حق دارند، باید تصمیم‌گیری کنند.» خبرگزاری ایسنا در واکنش به این یادداشت نوشت: در شرایطی که کی‌روش از بازی‌های تدارکاتی و حضور بازیکنان بعد از هر هفته از مسابقات در کمپ تیم ملی رضایت دارد، بدون شک نگرانی او از طولانی شدن رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا تا اواخر اردیبهشت و همزمان با دو بازی تدارکاتی و اردوی تیم ملی برای بازیکنان شاغل در فوتبال ایران است. همزمان با اردوی تیم ملی از اواسط اردیبهشت، تیم‌های حاضر در مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا باید دو بازی برگزار کنند. در حال حاضر استقلال، پرسپولیس و ذوب‌آهن شرایط مساعدی برای صعود به دور بعد مسابقات دارند و بیشترین بازیکنان ملی‌پوش هم در این تیم‌ها هستند که تعدادشان به ۱۶ بازیکن می‌رسد. عملا در نبود این بازیکنان، برگزاری اردو امکان‌پذیر نیست. با وجود هشدار کارلوس کی‌روش، هنوز فدراسیون فوتبال موضع نگرفته و از باشگاه‌ها درخواست کمک نکرده است. حدود دو ماه تا رسیدن به این مرحله از بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا و اردوی تیم ملی باقی مانده است. باید دید کدام یک از طرفین به نفع دیگری- حتی با فشار نهادهای دولتی مانند وزارت ورزش و جوانان- کوتاه می‌آید.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا