گوناگون

ممانعت از خروج همسر کاووس سیدامامی از ایران؛ کانادا ابراز انزجار کرد

رامین و مهران سیدامامی که پدرشان کاووس سیدامامی اخیرا در زندان کشته شده است پس از ترک ایران می گویند ماموران مانع خروج مادرشان از ایران شده اند.
رامین سیدامامی این خبر را در گفتگو با رسانه های خارجی تایید کرده است. آنها راهی ونکوور کانادا بودند….


مهران سیدامامی هم در تماسی تلفنی به خبرنگار نیویورک تایمز گفته است: “آنها یک بار خانواده ما را تکه پاره کردند حالا دوباره دارند ما را دو پاره می کنند.”

کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا در توییتی نوشت: “برای من مایه انزجار است که مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، اجازه خروج از ایران را نیافته. ما می خواهیم که او به عنوان یک کانادایی آزادی بازگشت به کشورش را داشته باشد.”

خانواده سیدامامی گفته اند که ضبط پاسپورت خانم سیدامامی یک تاکتیک فشار است تا فرزندانش در کانادا سکوت اختیار کنند.

خبر کشته شدن کاووس سید امامی، فعال محیط زیست و استاد دانشگاه در روز ۲۱ بهمن، دو هفته بعد از بازداشت او به خانواده‌اش اعلام شد.

مقام‌های قضایی ایران می‌گویند که آقای سیدامامی، در زندان خودکشی کرده و او را متهم می‌کنند که بخشی از یک شبکه جاسوسی برای دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل بوده است. اما این ادعا با تردید گسترده از جمله از طرف خانواده اش روبرو شده است.

مریم ممبینی که اکنون مقام ها مانع خروج او شده اند روز ۲۱ بهمن برای سه ساعت تحت بازجویی قرار گرفته بود که پیش از اعلام خبر مرگ همسرش به او بود.

خانواده آقای سیدامامی می گویند که مقام ها از خانم ممبینی تعهد کتبی گرفته‌ بودند با رسانه‌ها صحبت نکند وگرنه خود او را هم بازداشت خواهند کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا