گوناگون

ترور یک کادر حزب دمکرات کردستان

قادر قادری، عضو حزب دمکرات کردستان (حدک) در روستای هرتل در سلیمانیه به ضرب گلوله کشته شده است. حدک مسئولیت این سوءقصد را متوجه جمهوری اسلامی کرد. پنج روز قبل هم خودروی یک فرمانده حزب دمکرات کردستان ایران منفجر شده بود.

قادر قادری، از کادرهای قدیمی حزب دمکرات کردستان ، سه‌شنبه ۱۵ اسفند در روستای هرتل، از توابع رانیه در استان سلیمانیه ترور شد. حزب دمکرات کردستان (حدک) می‌گوید ۲۰ گلوله به خودروی قادر قادری اصابت کرده و جسدش صبح چهارشنبه در کنار ماشین پیدا شده است.

در بیانیه‌ “حدک”، ضمن یادآوری چند عملیات ترور علیه احزاب شرق کردستان آمده است: «فرد ترور شده هیچ خصومت شخصی با کسی نداشته و ما معتقدیم که مسئولیت این ترور بر عهده جمهوری اسلامی است.»

تحقیقات درباره چگونگی این ترور شروع شده است. آسو حسن‌زاده، سخنگوی حزب دمکرات کردستان به دویچه‌وله می‌گوید: «ماشین ترور جمهوری اسلامی دوباره به راه افتاده است.»

او در پاسخ به احتمال اختلافات درون‌گروهی در ارتباط با این ترور می‌گوید: «به هیچ وجه چنین نیست. درست است که احزاب کرد ایرانی آنچنان که باید متحد نیستند اما الان فصل خوبی از همکاری و اتحاد را شروع کرده‌ایم. مرکز همکاری و هماهنگی احزاب کرد ایرانی را تشکیل داده‌ایم و همسویی بین احزاب کرد ایران در کردستان عراق خیلی خوب است.»

آسو حسن‌زاده تاکید می‌کند که اگر کادرهای “حدک” به داخل ایران تردد می‌کنند، به خاطر مسائل تشکیلاتی و سیاسی است وگرنه این حزب هیچ درگیری و فعالیت نظامی علیه جمهوری اسلامی ندارد. او معتقد است که جمهوری اسلامی از وضعیت بد اقتصادی و عدم اتحاد داخلی در کردستان عراق برای ایجاد رعب و تفرقه بین کردهای ایرانی و عراقی استفاده می‌کند.

اما چطور در اقلیم کردستان می‌توان به راحتی افراد را به دور از چشم نیروهای امنیتی و انتظامی ترور کرد؟ سخنگوی “حدک” می‌گوید: «جمهوری اسلامی در عراق نفوذ زیادی دارد. در سال‌های ۹۰میلادی که احزاب کرد درگیر تفرقه و جنگ داخلی بودند، سلول‌های تروریستی و امنیتی درست کرده بود. جمهوری اسلامی به خصوص پس از رفراندوم که وضعیت اقلیم بدتر شده، زمینه‌بهتری یافته تا تهدیدهایش علیه حزب ما را عملی کند.»

حسن زاده ابراز امیدواری می‌کند که دستگاه قضایی و انتظامی اقلیم تحقیقات لازم را به جریان بیندازند. او می‌گوید مقامات اقلیم به خاطر منافع خودشان هم که شده باید تحقیق در زمینه ترورها را جدی بگیرند.

تنها پنج روز پیش از ترور قادر قادری، خودروی یکی از فرماندهان حزب دمکرات کردستان ایران (حدکا) در اثر بمب‌گذاری منفجر شده بود. پسر ۳۳ ساله صلاح رحمانی که همراه او بود، در این انفجار کشته شد و صلاح رحمانی دو پای خودش را از دست داد.

در شب یلدای سال ۹۵ نیز انفجار در مقابل دفتر حزب دموکرات کردستان در نزدیکی شهر کویه در کردستان عراق، جان شش نفر را گرفت و چهار نفر را زخمی کرد. “حدک” در این انفجار نیز، جمهوری اسلامی را مسؤول حمله دانست.

قادر قادری ۵۵ ساله و اهل پیرانشهر بوده است. سخنگوی حزب دمکرات کردستان به دویچه‌وله گفت او از ۳۵ سال قبل پیشمرگه حزب و در قدیم از فرماندهان نظامی بود اما در سال‌های اخیر، مسئولیت یکی از حوزه‌های تشکیلاتی را بر عهده داشت.

جمهوری اسلامی هیچ واکنشی به اتهام دست داشتن در ترور کادرهای “حدک” و “حدکا” نشان نداده‌ است. ایران در گذشته نیز در این گونه موارد یا سکوت ‌کرده و یا آن را به “اختلاف‌های درونی” گروه‌های مخالف نسبت داده است.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا