اجتماعی

تنها ۱۰ درصد اراضی ایران قابل کشت است/ هر ساعت یک هکتار از اراضی کشاورزی از بین می رود

کامبیز بازرگان، رئیس موسسه تحقیقات آب و خاک ایران در همایش ملی سالانه علوم خاک این کشور در شهر قزوین گفت: از مجموع ۸ میلیون هکتار اراضی کشاورزی تنها یک میلیون هکتار آن قابل کشت است و بقیه به دلیل تغییر کاربری، فقر منابع آلی و شور شدن محدودیت دارد…
به گزارش خبرگزاری «مهر»، او در خصوص وضعیت فرسایش خاک ایران اظهار داشت:

“از نظر قابلیت های کشاورزی و ظرفیت تولید غذا از منابع خاک علی‌رغم این که با داشتن ۱۶۵ میلیون هکتار وسعت کشوری غنی هستیم، اما کمتر از ۱۰ درصد از مساحت ایران اراضی قابل کشت است.

حدود ۱۳ میلیون هکتار اراضی قابل کشت داریم که با محدودیت منابع آبی نمی توانیم برای افزایش کشت پیش بینی داشته باشیم لذا باید نیاز غذایی مردم را از همین منابع خاک محدود تهیه کنیم.

هشت میلیون هکتار از اراضی کشور تحت کشت آبی است که ۹۰ درصد تولید کشاورزی ما از همین اراضی آبی تامین می شود و کمتر از ۱۰ درصد از مزارع دیم تامین می شود لذا این اراضی آبی برای ما اهمیت زیادی دارد.

از هشت میلیون هکتار اراضی کشور حدود یک میلیون هکتار آن مرغوب است و محدودیتی برای کشت ندارد اما بقیه آن معادل هفت میلیون هکتار دیگر محدودیت دارد به دلیل شوری، داشتن سنگ ریزه، تراکم خاک و فقر منابع آلی که مانع تولید است که هرچند در چرخه تولید قرار دارد اما بهره وری آن کم است.

در چرخه خاک با چالش های متعدد مواجهیم که این چالش نباید مساحت خاک غیرقابل کشت را بیشتر کند و در حال حاضر در شش کلان شهر هر ساعت یک هکتار از اراضی کشاورزی از بین می رود که آن روند نگران کننده است.

میزان فرسایش خاک در ایران از نرخ فرسایش خاک و استاندارد جهانی بیشتر است و این نگرانی را باید با تدبیر و برنامه ریزی برطرف کنیم. نزدیک ۱۶ سال است قانون جامع خاک در نوبت قرار دارد و مرحله در بررسی نهایی است و به صحن علنی رسیده که امیدواریم تصویب شود.

در این قانون به طور روشن مصادیق تخریب و حاصل‌خیزی خاک تعریف شده و جرم انگاری نیز در آن صورت گرفته و اگر کسی امانت داری نکند و قوه تولید خاک را کاهش دهد و یا آن را آلوده کند میزان کاهش باردهی هم پیش بینی شده و با تعیین جریمه باید خسارت وارده را جبران کند.”

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا