بین‌المللی

آمادگی متقابل ترامپ و کیم جونگ اون برای دیدار با یکدیگر

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی آمادگی متقابل خود را برای گفت‌وگو ابراز داشته‌اند. کاخ سفید تأیید کرد که ترامپ دعوت رهبر کره شمالی را پذیرفته و با این انجام چنین دیداری موافقت کرده است.

به نظر می‌رسد که جنگ لفظی میان ترامپ (راست) و کیم یونگ اون به پایان رسیده است

مکان و زمان دیدار میان رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی هنوز مشخص نیست، اما کاخ سفید تأیید کرده که دونالد ترامپ موافقت خود با انجام دیدار و گفت‌وگو با کیم جونگ اون را ابراز داشته است.

ترامپ نیز با انتشار پیامی در شبکه توئیتر درباره چشم‌انداز مذاکرات با کره‌شمالی نوشت، “پیشرفت‌های بزرگی” در این راستا حاصل شده است.

او در عین حال گفت، “تحریم‌هایی وضع‌شده از سوی آمریکا علیه کره شمالی باید همچنان بر قوت خود باقی بمانند، تا توافقی با پیونگ‌یانگ بر سر اتم‌‌زدایی شبه‌جزیره کره به امضا برسد”.

یش از آن چونگ اویی یونگ، مشاور امنیت ملی کره جنوبی در طی دیدارش در واشنگتن گفته بود که کیم‌ جونگ اون، رهبر کره شمالی، ترامپ را به ملاقات و گفت‌وگو دعوت کرده و رئیس جمهوری ایالات متحده نیز این دعوت را پذیرفته است.

به گفته‌ی مشاور امنیت ملی کره جنوبی دیدار دو طرف تا ماه مه سال جاری میلادی انجام خواهد شد. او افزود، رهبری کره شمالی بر آن است که در طی این فاز گفت‌وگو آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را متوقف کند، اما در مقابل خواستار تضمین‌هایی امنیتی است.

چونگ اویی یونگ به تازگی به عنوان رئیس یک هیئت ارشد کره جنوبی با کیم جونگ اون در پیونگ‌یانگ دیدار کرده بود. او پس از توقف و گزارش‌دهی در سئول راهی واشنگتن شد تا مقامات دولت آمریکا را در جریان حاصل دیدارش با رهبر کره شمالی قرار دهد.

مشاور امنیت ملی کره جنوبی (وسط) در حین کنفرانسی مطبوعاتی در واشنگتن

نشست دو کره در ماه آوریل

کره جنوبی پس از مذاکراتی اولیه با همسایه‌ی شمالی خود اعلام کرده بود که همچنین بر سر انجام دیداری میان میان کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی توافق به دست آمده است. این ملاقات قرار است در ماه آوریل سال جاری میلادی در منطقه مرزی پانمونجوم انجام گیرد.

تنش بر سر برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی در طی یک سال گذشته بالا گرفته و حتی تهدیدهای لفظی متقابل کره شمالی و آمریکا برای آغاز جنگ را به دنبال داشت.

کیم یونگ اون (نفر وسط در سمت راست) در دیدار و گفت‌وگو با هیئت ارشد کره جنوبی

ارتش کره شمالی در طی ماه‌های گذشته دست به چندین آزمایش ‌موشکی زد و همچنین در ماه سپتامبر ۲۰۱۷ آزمایشی هسته‌ای انجام داد. این اقدامات موشکی و اتمی ناقض قطعنامه‌ای متعددی است که از سوی سازمان ملل علیه کره شمالی وضع شده است.

کره شمالی و جنوبی از آغاز سال ۲۰۱۸ تا کنون درصدد تنش‌زدایی هستند و می‌کوشند که به یکدیگر نزدیک شوند.

شرکت و حضور ورزشکاران کره شمالی در مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در پیونگ چانگ در کره جنوبی گام و نشانه‌ای مهم در این راستا بوده است. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی خواهر خود، کیم یو جونگ را به مراسم افتتاحیه این بازی‌ها فرستاده و از طریق او رئیس جمهوری کره جنوبی را به دیدار و گفت‌وگو دعوت کرده بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا