ویژه روز جهانی زن

برگزاری تجمع اعتراضی حق مسلم و از حقوق انسانی ماست

بازداشت بنفشه جمالی، زهره اسدپور، پرستو الهیاری، آزاده بهکیش، آذر گیلانی، پیمان چهرازی، علی سالم و بهار اصلانی، جواد عباسی توللی، سودابه رخش، شهلا انتصاری، کاوه رستم‌خانی قطعی شده است. علی سالم به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. برگزارکنندگان تجمع هشت مارس زنان در تهران، در متنی که با امضای «فراخوان تجمع ٨ مارس» منتشر کرده اند، ضمن گزارشی از اقدامات سرگوبگرانه ی روز گذشته ی نیروهای امنیتی برگزاری تجمع اعتراضی را حق خود دانسته اند….

حدود ده نفر از بازداشت شدگان تجمع های اعتراضی روز گذشته در تهران آزاد شده اند و تعداد بیشتری هنوز در بازداشت هستند. جمعی از خانواده های بازداشت شدگان شب گذشته در برابر پلیس امنیت وزرا حضور یافته و خواهان آزادی بستگان خود شدند.
بازداشت بنفشه جمالی، زهره اسدپور، پرستو الهیاری، آزاده بهکیش، آذر گیلانی، پیمان چهرازی، علی سالم و بهار اصلانی، جواد عباسی توللی، سودابه رخش، شهلا انتصاری، کاوه رستم‌خانی قطعی شده است. علی سالم به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

برگزارکنندگان تجمع هشت مارس زنان در تهران، در متنی که با امضای «فراخوان تجمع ٨ مارس» منتشر کرده اند، ضمن گزارشی از اقدامات سرگوبگرانه ی روز گذشته ی نیروهای امنیتی برگزاری تجمع اعتراضی را حق خود دانسته اند.
در این بیانیه آمده است:

حتی در روز هشت مارس هم صدای اعتراض زنان تحمل نشد! و همچون سال های گذشته سرکوب برابری خواهان در دستور کار قرار گرفت.

طبق قرار اعلام شده درفراخوان زنان و مردان برابری خواه، امروز ۱۷ اسفند (۸ مارس ) تعداد کثیری از زنان و مردان در خیابان آزادی مقابل وزارت کار به مناسبت روز جهانی زن حضور یافتند تا با اعتراض به نابرابری، بی‌عدالتی و شرایط نامساعد زنان به ویژه در بازار کار، نارضایتی و اعتراض خود را به وضعیت ناگوار زنان و پایمال شدن حقوق انسانی و اجتماعی‌شان اعلام کنند.
بسیاری از تجمع‌کنندگان قبل از رسیدن به محل تجمع با ضرب و شتم و خشونت نیروهای انتظامی، لباس شخصی‌ها و موتورسواران مواجه و پراکنده شدند.
برابری‌خواهان سعی کردند که علیرغم خشونت نیروهای امنیتی، چند تجمع کوچکتر در گوشه و کنار ترتیب دهند و با در دست گرفتن پلاکاردهای گوناگون سرود بخوانند و‌ شعار سر دهند. آنها شعار می دادند:

حق ما برابری کار تو ستمگری
آزادی برابری عدالت جنستی
نان کار آزادی
زنان کار آزادی
پوشش اختیاری
نترسین نترسین ما همه با هم هستیم

اما سرکوب و خشونت ماموران به حدی بود که در همان لحظات اولیه ۸۵ نفر را بازداشت کردند. ۵۹ نفر زن و ۲۵ نفر مرد و آنها را با ضرب و شتم به ون‌های نیروی انتظامی منتقل کردند.

دستگیرشدگان تجمع هشت مارس ابتدا به پلیس امنیت در خیابان گیشا و سپس به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند. تعداد زیادی از اعضای خانواده و دوستان دستگیرشدگان با تجمع در مقابل پلیس امنیت وزرا خواهان آزادی بازداشت شدگان شدند. حدود ساعت ۱۱ شب ۱۷ اسفند حدود ۱۰ نفر از بازداشتی ها را آزاد کردند اما مجددا سعی کردند خانواده‌ها را متفرق کنند. گویا قصد دارند فعالان یا کسانی را که سابقه قعالیت کیفری دارند در بازداشت نگه دارند.

تا کنون در فهرست بازداشتی‌های تجمع مقابل وزارت کار که به بازداشتگاه وزرا منتقل شده‌اند، بازداشت شهلا انتصاری فعال حقوق زنان ‌ و فعال اجتماعی، زهره اسدپور، بنفشه جمالی، پرستو الهیاری، آزاده بهکیش، آذر گیلانی، پیمان چهرازی، علی سالم، بهار اصلانی، جواد عباسی توللی، سودابه رخش و کاوه رستم‌خانی تایید شده است. علی سالم روزنامه نگار به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته است.

ما ضمن محکوم کردن ضرب و شتم و دستگیری زنان و مردان برابری خواه در تجمع مسالمت آمیز هشت مارس، خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط دستگیرشدگان هستیم. اعلام می‌کنیم که اعتراض حق همه ماست و برگزاری آزادانه روز جهانی زن (۸ مارس) از حقوق ابتدایی زنان است.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا