حقوق بشر

سه فعال دانشجویی در دادگاه انقلاب به ۹ سال زندان محکوم شدند

همزمان با بازداشت تعدادی از دانشجویان در روزهای گذشته، دادگاه انقلاب سه دانشجویی که پس از اعتراض‌های دی ماه بازداشت شده بودند را به ۹ سال زندان محکوم کرده است…

سینا ربیعی
به گزارش کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور، دادگاه انقلاب لیلا حسین‌زاده دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، را به شش سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرده است.

بر اساس این گزارش، همچنین سینا ربیعی دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، به یک سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور، و محسن حق‌شناس دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران نیز به دو سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

این دانشجویان پس از اعتراض‌های دی ماه بازداشت شده بودند.

اتهامات این دانشجویان «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» اعلام شده بود.

پس از اعتراض‌های دی ماه وزارت اطلاعات ایران بیش از ۱۰۰ فعال صنفی دانشجویی را بازداشت کرد که اکثر آنها دانشجوی دانشگاه تهران بودند.

در این زمینه فرید موسوی و محمود صادقی، نمایندگان تهران در مجلس، خبر داده بودند که عموم بازداشت‌ها به توصیف آنان «برای پیشگیری» بوده است.

ادامه باز داشت دانشجویان

همچنین طی روزهای اخیر، پریسا رفیعی دانشجوی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، روز ششم اسفند بازداشت شده و همچنان زندانی است.

سلطان‌علی رفیعی پدراین دانشجو، اعلام کرده که او از سوی نیروی اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده اما هنوز محل نگهداری او مشخص نیست.

در همین حال مرضیه امیری، دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نیز از روز پنجشنبه ۱۷ اسفندماه در بازداشت است و به همراه برخی دیگر از زنان بازداشت شده در روز جهانی زن به بند عمومی زندان قرچک منتقل شده است.

حسن روحانی در تبلیغاتش در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، وعده حذف ستاره دانشجویان،‌ بازگرداندن آنها و بازکردن فضای دانشگاه‌ها را مطرح ‌کرده بود.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا