گوناگون

یک سوم صادرات اسلحه جهان به خاورمیانه می‌رود

به گزارش موسسه صلح “سیپری” آمریکا بزرگترین صادرکننده تسلیحات در پنج سال گذشته بوده است. دریافت‌کنندگان نزدیک به یک سوم از صادارات اسلحه در این مدت، کشورهای خاورمیانه بوده‌اند.

تانک شناسایی آلمانی، صادرشده به عربستان سعودی

موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم (سیپری)، بامداد دوشنبه (۱۲ مارس / ۲۱ اسفند) تازه‌ترینگزارش خود را در مورد میزان خرید و فروش تسلیحات در جهان منتشر کرد. در این گزارش خرید و فروش تسلیحات در بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ بررسی شده است.

به گزارش این موسسه میزان خرید و فروش تسلیحات در پنج سال گذشته در مقایسه با فاصله‌ی زمانی ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ به میزان ۱۰ درصد افزایش یافته است. علت این افزایش به‌ ویژه صادارت تسلیحات بیشتر به کشورهای خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه بوده است.

ادامه‌ی پیشتازی آمریکا درصادرات تسلیحات

طبق گزارش موسسه سیپری، ایالات متحده آمریکا ۳۴ درصد از بازار تسلیحات را در دست دارد و با این حساب بزرگ‌ترین فروشنده و صادرکننده تسلیحات در جهان است.

آمریکا در طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ میزان فروش تسلیحات خود را در مقایسه با پنج سال پیش از آن ۲۵ درصد افزایش داده و به مجموعا ۹۸ کشور جهان سلاح فروخته و صادر کرده است.

ایالات متحده با توجه به قراردادهای تسلیحاتی که در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما بسته شدند، توانست میزان فروش تسلیحات خود را به بالاترین میزان از دهه ۹۰ میلادی به این سو برساند.

به گفته‌ی خانم اوده فلوران، مدیر بخش تحقیقات درباره هزینه‌های تسلیحاتی در موسسه سیپری، “این قراردادها و همچنین قراردادهای تسلیحاتی که ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ منعقد کرده، سبب خواهد شد که آمریکا در سال‌های آینده نیز همچنان بزرگ‌ترین فروشنده‌ی تسلیحات باقی بماند”.

اگر چه روسیه در بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ در مقایسه با پنج سال پیش از آن به میزان هفت درصد کمتر تسلیحات فروخته، اما همچنان پس از آمریکا در رتبه‌ی دوم بزرگ‌ترین فروشندگان و صادرکنندگان تسلیحات در جهان قرار دارد. به گزارش سیپری ۲۲ درصد از بازار تسلیحات جهان در دست روسیه است.

آلمان پس از فرانسه چهارمین فروشنده‌ی بزرگ تسلیحات در جهان محسوب می‌شود. میزان فروش و صادرات تسلیحات از آلمان اما در پنج سال گذشته کاهشی ۱۴ درصدی را نشان می‌دهد.

نکته در خور توجه آنکه میزان صادارت تسلیحات آلمان به خاورمیانه در بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ در مقایسه با پنج سال پیش از آن دو برابر شده است.

به گفته‌ی پیتر وزه‌مان، کارشناس موسسه سیپری، اکثر کشورهای خاورمیانه به طور مستقیم در درگیر‌ی‌های خشونت‌آمیز مشارکت داشته‌اند.

او در این رابطه تصریح کرد: «در کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی بحث‌هایی بر سر کاهش صدور تسلیحات به خاورمیانه جریان داشت، اما باید اذعان داشت که ایالات متحده و کشورهای اروپایی همچنان صادرکنندگان اصلی تسلیحات [به خاورمیانه] هستند.»

هند و عربستان؛ واردکنندگان اصلی

کشور هند همچنان با  سهمی ۱۲ درصدی از کل بازار تسلیحات، بزرگ‌ترین خریدار تسلیحات در جهان است.

در گزارش موسسه سیپری در این رابطه از جمله آمده است: «تنش‌های میان هند و پاکستان و همچنین میان هند و چین سبب شده که میزان تقاضای هند برای خرید تسلیحات افزایش یابد، چرا که خود قادر به تولید اسلحه نیست.»

دومین واردکننده بزرگ تسلیحات در جهان عربستان سعودی است. میزان واردات تسلیحات به این کشور در پنج سال گذشته در مقایسه با پنج سال بین ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ سه برابر شده است. مصر، امارات متحده عربی و چین در این رده‌بندی در رتبه‌های بعدی جای دارند.

طبق گزارش سیپری کشور چین در بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ میلادی به میزان ۲۰ درصد کمتر از پنج سال پیش از آن تسلیحات وارد کرده است، اما این کاهش بیش از همه از افزایش تولید داخلی اسلحه در خود چین ناشی می‌شود.

افزایش تولید تسلیحات در عین حال افزایش میزان صدور تسلیحات از چین را در پی داشته که در پنج سال گذشته صعودی ۳۸ درصدی را نشان می‌دهد. پاکستان، الجزایر و بنگلادش از جمله خریداران اصلی تسلیحات از چین هستند.

آنگونه که در گزارش سیپری آمده، کشورهای اروپایی در پنج سال گذشته به میزان ۲۲ درصد کمتر تسلیحات وارد کرده‌اند.

کارشناسان این موسسه اما پیش‌بینی می‌کنند که با توجه به افزایش تنش‌ها با روسیه میزان واردات تسلیحات در کشورهای اروپایی افزایش یابد.

برای نمونه در سال‌۲۰۱۷ قراردهایی در رابطه با خرید سامانه‌های دفاع موشکی منعقد شد. این سامانه‌ها در طی سال‌های آتی تحویل داده خواهد شد. افزون بر این قراردادهایی با شرکت‌های آمریکایی بر سر خرید هواپیماهای جنگنده بسته شده که سبب خواهد شد، حجم معاملات تسلیحاتی اروپا در سال‌های آینده رو به افزایش گذارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا