گوناگون

جهش دوباره نرخ دلار: بازار ارز قفل شد

وضعیت بازار ارز ایران همچنان ملتهب است. صرافی‌ها از فروش دلار خودداری می‌کنند. نرخ برابری دلار بار دیگر به نزدیکی ۴۹۰۰ تومان بازگشت. یورو نیز در آستانه رسیدن به ۵۹۰۰ تومان قرار دارد….

نرخ برابری دو ارز پر تقاضا در بازار تهران در حالی افزایش یافته که دولت در روزهای پایانی بهمن ماه با مداخله پلیسی توانست به صورت موقت از رشد قیمت دلار و یورو جلوگیری کند.

حسین رحیمی فرمانده پلیس تهران دوشنبه ۲۱ اسفند گفت: مداخله پلیس به کاهش ۵۰۰ تومانی نرخ برابری دلار و ۸۰۰ تومانی یورو انجامیده است.

نرخ برابری دلار در روزهای پایانی ماه گذشته به نزدیکی ۵۰۰۰ تومان و یورو به ۶۱۰۰ تومان رسیده بود.

حال در آخرین روزهای سال جاری شاهدان عینی از محدودیت عرضه  و یا عدم فروش دلار توسط صرافی‌ها در تهران خبر می‌دهند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، از عدم فروش دلار توسط صرافی‌ها خبر داده است.

برخی از صرافان تهران در پاسخ به علت عدم فروش دلار، گفته‌اند: «دلار ندارند».

شاهدان عینی نیز از ایجاد محدودیت بیشتر برای متقاضیان دلار خبر داده‌اند. به گفته یکی از شاهدان عینی صرافی‌ها حتی با ارائه پاسپورت هم دلار و یورو نمی‌فروشند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی پیش از این فروش دلار به مشتریان حقیقی را محدود و مشروط به ارائه پاسپورت و یا کارت ملی کرده بود.

با این حال ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نابسامانی بازار را «موقتی» و «روانی» دانسته و گفته است که دولت در افزایش قیمت‌ها دخالتی ندارد و به دنبال کاهش نرخ برابری است.

نرخ برابری ارزها در بازار آزاد تهران

به گزارش زمانه، نرخ دلار طی ماه‌های گذشته همزمان با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و احتمال بازگشت تحریم‌های مالی علیه ایران افزایش یافت.

منتقدان دولت معتقدند که بانک مرکزی به منظور جبران بخشی از کسری بودجه، بازار ارز را دستکاری کرده است.

افزایش نرخ برابری دلار ویورو موجب کاهش ثبت سفارش واردات کالا در ایران شده است. دبیر اتاق بازرگانی تهران این وضعیت را موجب «فرار سرمایه» دانسته است.

در همین رابطه اقتصاددان‌های منتقد سیاست‌های اقتصادی دولت حسن روحانی معتقدند که افزایش نرخ برابری دلار «فنر تورم را آزاد خواهد کرد».

مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی اما شنبه ۱۹ اسفند سیاست‌های دولت در کنترل بازار ارز را «موفق» خواند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا