گوناگون

سوئد میزبان احتمالی دیدار ترامپ و کیم

سفر ناگهانی وزیرخارجه کره شمالی به سوئد این گمانه‌زنی را تقویت کرده است که سوئد احتمالأ محل دیدار رئیس‌جمهور آمریکا با رهبر کره‌شمالی خواهد بود. دونالد ترامپ و کیم جونگ اون‌ قصد دارند به طور مستقیم گفتگو کنند.

وزیرخارجه کره‌شمالی در سفر به سوئد با استفان لوون نخست‌وزیر سوئد دیدار کرده است. این خبر جمعه ۱۶ مارس (۲۵ اسفند) منتشر شد.

ری یونگ هو، وزیرخارجه کره‌شمالی ساعاتی پیش از انتشار این خبر، پنج‌شنبه شب وارد استکهلم شده بود. او بلافاصله پس از ورود به استکهلم با همتای سوئدی خود دیدار کرد. گفتگوی وزرای خارجه کره‌شمالی و سوئد در مورد وضعیت امنیتی شبه‌جزیره کره، روز جمعه نیز ادامه داشت.

سفر ناگهانی وزیرخارجه کره‌شمالی این گما‌‌نه‌زنی را تقویت کرده است که سوئد احتمالأ میزبان نشست رئیس‌جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی خواهد بود. دونالد ترامپ هفته گذشته به طور غیرمنتظره اعلام کرد که برای دیدار با کیم جونگ‌اون آماده است. زمان و مکان این دیدار هنوز مشخص نشده است.

سوئد پیشتر آمادگی خود را برای میانجیگری میان آمریکا و کره شمالی اعلام کرده بود. سوئد از دهه ۱۹۷۰ میلادی در پیونگ‌یانگ سفارت‌خانه دارد و حامی منافع آمریکا در کره‌شمالی نیز هست.

سوئد همچنین میانجی مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی در پرونده دانشجوی آمریکایی، اتو وارمبیر بود. این دانشجوی ۲۲ ساله به اتهام ربودن یک پلاکارد تبلیغاتی در کره‌شمالی بازداشت و محاکمه شد و مدت کوتاهی بعد از آن در زندان به حالت کما فرو رفت.

دانشجوی یادشده ژوئن ۲۰۱۷ میلادی از بند آزاد شد و مدت کوتاهی پس از بازگشت به آمریکا درگذشت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا