زحمتکشان

روزانه ۶۳۰۰ کارگر بر اثر حوادث ناشی از کار در جهان جان می‌بازند

سالانه ۳۴۰ میلیون حادثه شغلی در جهان اتفاق می‌افتد و روزانه ۶۳۰۰ کارگر در دنیا بر اثر حوادث و بیماری‌های ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند. برآوردی که از خسارت این قبیل حوادث می‌شود رقم ۲۸۰۰ میلیارد دلار معادل چهار درصد تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان است…
به گزارش ایسنا، یکی از تبعات منفی رشد تکنولوژی در جوامع بشری، بروز حوادث مختلف از جمله حوادث ناشی از کار و بیماری‌های شغلی است که هر ساله تعداد بیشماری از انسان‌ها را در کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی و صنعتی دچار مشکل می‌کند.

برابر اعلام نظر کارشناسان بیش از۹۰ درصد حوادث ناشی از کار به دلیل نبود آموزش‌های لازم اتفاق می‌افتد و خطای انسانی در وقوع ۸۵ درصد این حوادث نقش دارند. در این بین کارگاه‌های ساختمانی جزو کارگاه‌های پرخطر حوادث کار به شمار می‌روند؛ آمارها بیانگر آن است که ۶۰ درصد حوادث رخ‌ داده در کارگاه‌های ساختمانی به دلیل سقوط اشیاء یا سقوط از ارتفاع بوده است.

متاسفانه حوادث ناشی از کار هزینه‌های سنگینی را به جامعه تحمیل می‌کند که کاهش این حوادث توجه به امور پیشگیرانه را می‌طلبد.

بر اساس اصول راهبردی کنوانسیون شماره ۱۸۷ سازمان جهانی کار (ILO)، سیستم‌های ایمنی و بهداشت کار باید توسط دولت‌های عضو و با مشارکت و همکاری شرکای اجتماعی به منظور ارتقای فرهنگ ایمنی و بهداشت کار در سطح ملی برنامه‌ریزی، سازماندهی و پیاده‌سازی شوند و فراموش نکنیم که عامل انسانی در وقوع حوادث کار باید آخرین مرحله در قصور منجر به حادثه باشد و شرایط کار به قدری ایمن باشد که نقش عامل انسانی را کاهش دهد و احتمال بروز خطا را به حداقل برساند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا