اجتماعی

شهرداری تهران جزو فاسدترین دستگاه‌های کشور است/تقاضای رشوه از یک سوم ارباب رجوعان

فراهانی در رابطه با اقدامات شهرداری در راستای مبارزه فساد تصریح کرد: انتقاد دیگری که وارد می‌دانم در رابطه با مبارزه با فساد است. ما انتظار داشتیم شهرداری تهران برنامه‌ منسجمی برای مبارزه با فساد داشته باشد. براساس آمارها و نظرسنجی‌ها، شهرداری تهران امروز جزو فاسدترین دستگاه‌های کشور است و نظرسنجی آقای نجفی در شهرداری طی شش ماه اول نشان داده که یک سوم ارباب رجوعان اعلام کردند که از ما تقاضای رشوه شده است. متاسفانه فساد در داخل شهرداری تهران موضوع پنهان و جدیدی نیست و برنامه شهرداری برای مقابله با این فساد برای ما مشخص نیست، در حالی که متاسفانه فساد افسارگسیخته به شکل تاریخی در شهرداری تهران وجود دارد.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران با اشاره به تجربیاتی که در دنیا برای مقابله با فساد صورت گرفته است، ادامه داد: مقابله با فساد در شهرداری، دولت و کل کشور امکان‌پذیر است. ۱۰ سال پیش گرجستان جزو فاسدترین کشورها بود و در لیست ۱۰ کشور فاسد دنیا قرار داشت، اما با دو برنامه چهارساله توانست با فساد مبارزه کرده و امروز جزو ۲۰ کشور غیرفاسد دنیا باشد. یکی از مطالبات به حق مردم مبارزه با فساد است. البته فراموش نکنیم یکی از مشکلات ما کمبود و بحران مالی است، چرا که امروز در حال پاس کردن چک‌های آقای قالیباف هستیم. به نوعی پیمانکار ایشانیم و مجبوریم پروژه‌هایی را که کلید زده با چندرغازی که در شهرداری مانده است به اتمام برسانیم، با این حال مردم به حق از ما انتظار دارند که با فساد مقابله کنیم.

اگر بتوانیم فردی را که فساد کرده، معرفی و با او برخورد علنی کنیم، همین نشان می‌دهد که عزم و اراده راسخ برای مبارزه با فساد داریم.

شهر را می‌فروختند و تخریب می‌کردند تا بتوانند اداره کنند

وی با تاکید بر اینکه مدیریت شهری گذشته از شهرفروشی درآمد کسب می‌کرد و این اواخر دیگر کف‌گیر تراکم هم به ته دیگ خورده بود، ادامه داد: در گذشته یک سیکل معیوب در مدیریت شهری وجود داشت. در حقیقت شهر را می‌فروختند و تخریب می‌کردند تا بتوانند آن را اداره کنند، اما این سیکل معیوب تا کی می‌توانست ادامه پیدا کند؟ نجفی جلوی این کار را گرفت و شجاعانه هم این اقدام را انجام داد.

فراهانی با بیان اینکه برای نجفی قانون، منافع مردم و طرح تفصیلی اهمیت دارد، گفت: ایشان تلاش می‌کرد به سمت درآمدهای پایدار حرکت کند. همچنین اتفاقات بسیار خوبی در دوره مدیریت نجفی در مجلس رخ داد. ایشان با پیگیری‌های مجدانه توانست، بخشی از حق و حقوق تهرانی‌ها را احیا کند و سهم مردم از ارزش افزوده را افزایش دهد. پیش از این فقط ۷۰ درصدارزش افزوده به مردم شهر تهران تعلق می‌گرفت که متاسفانه نزدیک به ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ میلیارد تومان از جیب مردم تهران خارج کرد، اما با گفت‌وگوها و مذاکرات تبدیل به ۸۸ درصد شد، در نتیجه درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده تهران دوباره به این شهر بازخواهد گشت.
مجید فراهانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به نقاط قوت و ضعف عملکرد شش ماهه محمد علی نجفی در شهرداری تهران گفت: شورای شهر توجیه‌گر رفتار شهرداری تهران نیست و من نیز به شخصه مداح و مجیزگو نبوده و نیستم، در عین اینکه عینک بدبینی هم نمی‌زنم و همه چیز را سیاه و تیره نمی‌ببینم. در حقیقت همیشه سعی کرده‌ام به صورت متعادل با شهرداری برخورد کنم.
ایلنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا