اخبار

شروط جدید شورای نگهبان برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

بحث بر سر ضرورت درک ماهیت و عملکرد نظری رژیم حاکم بر میهن ما و ارتباط گسست ناپذیر آن با سیاست های سرکوب گرانه و پایمال کردن خشن حقوق شهروندی و انسانی ، در نزدیک به چهار دهه اخیر، یکی از مسایل کلیدی و گره گاههای اساسی تعیین راهکارهای بنیادین برای رهایی کشور از بندهای استبداد خشن و واپسگرایی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بوده است. درچنین شرایطی است که عباسعلی کدخدایی٬ سخنگوی شورای نگهبان٬ امروز (شنبه) معیارهایی را در رابطه با «فرمان» علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی تعیین شده به این نهاد غیردموکراتیک و ضد مردمی گفت:برای نامزدهای ریاست‌جمهوری، ۱۱ شرط جدید در نظر گرفته شده است.از جمله این شروط این است که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری «فاقد سوابق سوءامنیتی از جمله» در اعتراض‌های سال ۸۸ باشند. شورای نگهبان همچنین خواستار آن شده است که نامزدها مشاوران خود را به این نهاد معرفی کنند…..
در تفسیر جدید نیز به رغم وعده‌های پیشین در خصوص امکان «احراز شرایط رجل سیاسی- مذهبی» بودن زنان سکوت شده است.
این شورا پس از حدود یک سال و نیم از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی علی خامنه‌ای و در ازای جزء ۵ بند «د» این سیاست های کلی، تعاریف، معیارها و شرایط برای تشخیص رجل سیاسی ـ مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری را اعلام کرد.
بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران، رئیس‏‌جمهوری «از میان‏ رجال‏ مذهبی‏ و سیاسی»‏ که‏ «ایرانی‏ الاصل‏، تابع ایران‏، مدیر و مدبر، دارای‏ حسن‏ سابقه‏ و امانت‏ و تقوی‏، مومن‏ و معتقد به‏ مبانی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ ومذهب‏ رسمی‏ کشور» باشند، انتخاب خواهد شد.
این برای نخستین بار است که شورای نگهبان تفسیرهایی را درباره این شرایط اعلام شده در قانون اساسی اعلام می‌کند.
به گزارش زیتون، «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست‌جمهوری توسط شورای نگهبان» از جمله بندهای این سیاست‌ها بود.
این شورا در تفسیر جدید خود اعلام کرده که مدیر باید «برخوردار از شایستگی‌های ذاتی و اکتسابی» باشد و «از توانایی پیش‌بینی و عاقبت‌اندیشی نسبت به امور مبتنی بر عقلانیت و دانش صحیح برای اداره امور کشور برخوردار باشد».
«معرفی مشاوران جهت تشریح و توان مدیریتی برنامه‌ها» و «سوابق کافی و قابل ارزیابی در فعالیت‌های مذهبی و سیاسی از قبیل مکتوبات، سخنرانی‌ها و اعلام مواضع» از جمله شرط‌های جدید شورای نگهبان برای نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری است.
«وابسته نبودن به گروه‌های غیرقانونی[ حزب ها و سازمان های سیاسی کشور] و عدم محکومیت به اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران و فقدان سوابق سوءامنیتی از جمله در فتنه سال ۸۸» از جمله دیگر شرط‌های جدید برای نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری است.
عباسعلی کدخدایی٬ سخنگوی شورای نگهبان٬ امروز (شنبه) گفت که «این تعاریف و معیارها در راستای فرمان» رهبر جمهوری اسلامی تعیین شده است.
به گفته کدخدایی، برخی جزئیات دیگر درباره شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از جمله سن دقیق داوطلبان باید در قانون مصوب مجلس تعیین شود.

چرا گردانندگان رژیم« اسلام فقاهتی»از آزاد اندشی وحشت دارد. گردانندگان رژیم «ولایت فقه» بخوبی می دانند درجمهوری اسلامی بدون اصل ولایت فقیه ودر یک انتخابات آزاد،دیگر محلی ازاعراب نخواهندداشت؛چون بوفور ومکرردرمدیریت قدرت سیاسی و مهندسی کردن انتخابات هستند. جا دارد اشاره ای به اعلامیهٔ حقوق بشر سازمان ملل را داشته باشیم که می‌توان و می بایست  آن را یکی از دستاوردهای مهم بشریت در قرن بیستم ارزیابی کرد. مهم‌تر اینکه، تلاش در تحقق برخی از مفاد اعلامیهٔ حقوق بشر سنگ محکی برای مشخص کردن درجه تأثیرگذاری نیروهای اجتماعی به‌دست می‌دهند، زیرا به‌واسطه تلاش این نیروهاست که سرانجام آزادی‌های بنیادی در یک جامعهٔ معین نهادینه می‌شوند. در کشورهای پیشرفته، از جمله در کشورهای غربی دست یابی به برخی آزادی‌های اجتماعی، فردی و سیاسی، به‌طورمستقیم، با مبارزهٔ طولانی و جان‌فشانی‌های بسیارِ فعالان جنبش‌های کارگری، زنان و دانشجویی ارتباط داشته است. مبارزات این نیروهای اجتماعی که نتیجه‌اش وارد آوردن فشار از لایه‌های پایین جامعه به بالا است، نخبه‌گان، نظریه‌پردازها و سرانجام سیاستمداران و زمامداران کشورهای غربی را ناگزیر به‌ قبول آزادی‌ها و حقوق دموکراتیک زحمتکشان کرده است و می‌کند. مبارزه برای طرد دیدگاه‌های «اسلام سیاسی» از کشورمان، مبارزه‌یی پرچالش در بُعدهای گوناگون است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا