زحمتکشان

اخبار و گزارشات کارگری ٢۶ اسفند ١٣٩۶

– حمله وحشیانه یکی ازمدیران کارخانه کرمانیت به کارگران معترض وزخمی شدن چندنفر

– تعدادی از نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه به دادگاه احضار شدند

– اعتراضات دامنه دار خلبانان شرکت هواپیمایی هما نسبت به سطح پایین حقوق وشرایط کاری

خلبانان معترض  بدنبال اخراج نمایندگانشان توسط معاون اداری مالی شرکت ازدفترکارش خواستاراستعفایش شدند

– اعتصاب وتجمع کارگران مجموعه ورزشی آزادی دراعتراض به عدم پرداخت۲ماه حقوق،عیدی،حق سنوات ومطالبات دیگر مقابل وزارت ورزش

– کمیته دفاع ازمحمد حبیبی:تبدیل قرار بازداشت محمدحبیبی به وثیقه

– خانواده‌ها در انتظار آزادی بازداشت‌شدگان مرد در تجمع ۸ مارس

کفالت بازداشت‌شدگان در دادسرای اوین پذیرفته شد

– اعتراض رسانه ای کارگران شرکت ایستافر از شرکتهای تابع شرکت مهندسی و توسعه سروک آذرنسبت به عدم پرداخت ۳ماه حقوق وعیدی وهمدستی اداره کار شهرستان مهران با کارفرما

– اعتراض معلمان نسبت به عدم پرداخت مطالبات در توئیتر وزیر آموزش و پرورش

– عدم پرداخت ۴ماه حقوق کارگران شهرداری لوشان -عدم پرداخت حق سنوات کارگران بازنشسته این شهرداری

– کشاورزان شهرستان فاریاب نسبت به توزیع بذرنامرغوب مقابل فرمانداری

– جان باختن کارگر معدن سرچشمه حین کار براثرتصادف

– جان باختن کارگر جوان یک مکانیکی در شاهرود براثرانفجار…..

حمله وحشیانه یکی ازمدیران کارخانه کرمانیت به کارگران معترض وزخمی شدن چندنفر

یکی از مدیران کارخانه کرمانیت به کارگران معترض به عدم پرداخت مطالباتشان،وحشیانه حمله ورشد وچندنفرشان را مصدوم کرد.

بنابه گفته کارگران معترض،بینی یکی از همکارانشان به علت برخورد یک شیئی دچار خونریزی شده و دست یک نفر از آنها از کتف شکسته است. مدیر خاطی همچنین به‌صورت سرپرست حسابداری کارخانه سیلی زده که در اثر شدت ضربه؛ سر وی به دیوار اصابت کرده و دچار سرگیجه شده است.

براساس گزارشی که۲۶اسفندماه رسانه ای شد،جمعی از کارگران کارخانه کرمانیت گفتند: روز (چهارشنبه/۱۶ اسفند) پس از مراجعه به دفتر یکی از مدیران کارخانه و مشاجره با وی بر سر معوقات خود، از جانب او با آنها برخورد فیزیکی شده است.

تعداد کارگرانی که به نمایندگی از سایر کارگران به دفتر مدیر مربوطه مراجعه کرده بودند، حدود ۲۰ نفر بود.

مطابق اظهارت کارگران، آنها در حال توضیح مشکلات خود در مورد پرداخت نشدن عیدی، پرداخت قسمتی از مجموع مزد، مزایای مزدی و مشکلات بازنشستگی خود با استفاده قانون مشاغل سخت بودند که وی شیئی را از روی میز به سمت آنها پرتاب کرد.

معترضان می‌گویند که بینی یکی از همکارانشان به علت برخورد یک شیئی دچار خونریزی شده و دست یک نفر از آنها از کتف شکسته است. مدیر خاطی همچنین به‌صورت سرپرست حسابداری کارخانه سیلی زده که در اثر شدت ضربه؛ سر وی به دیوار اصابت کرده و دچار سرگیجه شده است.

آنها درخصوص روز حادثه گفتند: پس از برخورد صورت گرفته با کارگران، آنها به پلیس تماس گرفتند و اورژانس ۱۱۵ نیز در محل حاضر شد. کلانتری تا این لحظه چند نوبت احضاریه برای مدیر خاطی ارسال کرده اما از قرار معلوم وی تاکنون در کلانتری حاضر نشده است. رئیس کلانتری شماره ۱۷ هم اعلام کرده؛ اگر فرد خاطی به احضاریه‌ها توجهی نکند، وی را بازداشت می‌کند.

کارگران معترض در ادامه اضافه کردند: فردا (یکشنبه) ساعت هفت و نیم باید در دادسرا حاضر شوند تا حکم جلب مدیر خاطی را بگیرند..

در همین باره «محمد یوسف روحانی» مدیرعامل کارخانه کرمانیت گفت: مدیر خاطی را از کارخانه اخراج کردیم. وی یک هفته بود که به کارخانه معرفی شده بود اما وقتی برخورد وی را دیدیم، عذرش را خواستیم. البته باید بگویم بخشی از مطالبات کارگران همان روز چهارشنبه و الباقی امروز و دیروز پرداخت شده است و مشکلی وجود ندارد.

اعتراضات دامنه دار خلبانان شرکت هواپیمایی هما نسبت به سطح پایین حقوق وشرایط کاری

خلبانان معترض  بدنبال اخراج نمایندگانشان توسط معاون اداری مالی شرکت ازدفترکارش خواستاراستعفایش شدند

روزشنبه بیست وششم اسفندماه،جمعی از خلبانان هما دراعتراض به سطح پایین حقوق وشرایط کاری

و نحوه برخوردناشایست مدیران ایران ایر در محوطه این شرکت تجمع کردند.

خلبانان هواپیمای ای تی آر تهران ـ جهرم به همراه یکی از خلبانانی که مشغول فراگیری پرواز با ای تی آر بوده، در حمایت از همکاران خود پرواز را نیمه کاره رها کرده و مجددا به فرودگاه مهرآباد تهران بازگشتند.

براساس گزارش منتشره،در پی اعتراض تعدادی از خلبانان شرکت هواپیمایی هما به حقوق و دستمزد پایین خود و شرایط کاری در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، امروز چند تن از نمایندگان معترضان برای رساندن پیام خود و سایر همکارانشان در دفتر صادقی معاون اداری مالی این شرکت حاضر شده و گفته می شود وی اقدام به اخراج این عده از معترضان از دفتر کار خود می کند.

پس از آنکه این خبر در میان سایر خلبانان می پیچد، آنها نیز به جمع معترضان به وضعیت اقتصادی و نیز پاسخ ناشایست معاون اداری مالی هما ـ بنا بر آنچه معترضان اعلام کرده اند ـ می پیوندند.

گفته می شود خبر تجمع و تحصن به فرزانه شرفبافی مدیرعامل هما که همراه با سیدعباس عراقچی در سفر وین – با هدف مذاکره برای نحوه استفاده هما از لغو تحریم ها و پیگیری اجرای قراردادهای نوسازی ناوگان ایران ایر-  به سر می برد، می رسد و وی به خلبانان متحصن بهبود شرایط کاری و استخدامی خلبانان را وعده می دهد.

به نظر می رسد این وعده های شرفبافی نمی تواند خلبانات معترض را راضی کرده و درنتیجه خواستار عزل صادقی می شوند. نهایتا معاون اداری مالی هما نیز با حضور در جمع خلبانان از آنها عذرخواهی کرده است.

همچنین تعدادی از خلبانان معترض امروز اعلام کردند پس از آنکه خبر به خلبان هواپیمای ای تی آر تهران ـ جهرم می رسد، خلبان اصلی به همراه یکی از خلبانانی که مشغول فراگیری پرواز با ای تی آر بوده، در حمایت از همکاران خود پرواز را نیمه کاره رها کرده و مجددا به فرودگاه مهرآباد تهران بازمی گردند.

گفتنی است چند روز پیش نیز تعدادی از خلبانان در دفتر مدیرعامل هما حاضر شده و نسبت به وضعیت کاری خود اعتراض کردند که شرفبافی در پاسخ به اعتراضات آنها گفته است: «مگر خلبانان چه شرایط کاری سختی دارند؟ شما در تمام طول مسیر، هواپیما را در حالت Auto Pilot (پرواز خودکار) قرار داده و سختی کار چندانی متحمل نمی شوید!۱۳۹۶

اعتصاب وتجمع کارگران مجموعه ورزشی آزادی دراعتراض به عدم پرداخت۲ماه حقوق،عیدی،حق سنوات ومطالبات دیگر مقابل وزارت ورزش

صبح روز شنبه بیست وششم اسفندماه، کارگران مجموعه ورزشی آزادی(شرکت توسعه اماکن ورزشی کارگران ، تاسیسات، خدمات و فضای سبز ورزشگاه آزادی)دراعتراض به عدم پرداخت ۲ماه حقوق،عیدی،حق سنوات ومطالبات دیگر،دست از کارکشیده ومقابل وزارت ورزش تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،کارگران تجمع کننده مقابل وزارت ورزش و جوانان که بیش از ۸۰ نفر بودنددرباره مطالباتشان گفتند:آخرین دریافتی آنها حقوق پایه دی ماه بوده اما حقوق بهمن، اسفند و سنوات و عیدی را تا امروز که سه روز مانده به عید و سال جدید دریافت نکرده اند. کارگران فوق در طول هفته های گذشته بارها به مدیر آزادی بابت این مشکل معترض شده اند اما هیچ نتیجه ای در بر نداشته و از همین رو امروز با هماهنگی جلوی وزارت ورزش تجمع کرده اند تا بلکه وزیر ورزش و جوانان صدای آنها را شنیده و در این زمینه اقدام عاجلی انجام دهد.

جالب است که مدیریت مجموعه ورزشی آزادی در حالی هنوز مطالبات این کارگران را پرداخت نکرده که حقوق پایه آنها مبلغ ناچیز و زیر ٩٠٠ هزار تومان است در حالیکه طی ماه جاری برای حضور اینفانتینو در ایران، برای بازسازی پاویون و جایگاه VVIP بالای یکصد میلیون هزینه شد.

بنا بهمین گزارشات،کارگران معترض با پرداخت بخشی از مطالبات وهمچنین وعده پرداخت مابقی مطالبات تا روز دوشنبه (۲۸ اسفند)، به تجمعشان خاتمه دادند.

کمیته دفاع ازمحمد حبیبی:تبدیل قرار بازداشت محمدحبیبی به وثیقه

به دنبال حمایت های شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، تشکل های صنفی و مدنی ، فعالان صنفی و  یاران محمد حبیبی  و پیگیری خانواده و همسر وی، امروز بازپرس پرونده با قرار تبدیل بازداشت وی به وثیقه موافقت نمود.

خانواده محمد حبیبی روز شنبه در پانزدهمین روز بازداشت وی به دادسرای اوین مراجعه نمودند و پس از تلاش فراوان موفق شدند بازپرس شعبه ۲ اوین را ملاقات نمایند.

در این ملاقات بازپرس پرونده اعلام نمود که موافق تبدیل قرار بازداشت عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران به قرار وثیقه است و ضروری است خانواده روز یکشنبه سند به دادسرا ارایه نماید. خانواده محمد حبیبی آماده ارایه سند به دادسرا است  وانتظار دارد روز یکشنبه شاهد آزادی این فعال صنفی باشیم.

امیدواریم با آمدن بهار، محمد نیز در کنار همسر، خانواده و دوستان باشد .

به امید صلح، آزادی و برابری

کمیته دفاع ازمحمد حبیبی

۲۶اسفند۱۳۹۶

خانواده‌ها در انتظار آزادی بازداشت‌شدگان مرد در تجمع ۸ مارس

کفالت بازداشت‌شدگان در دادسرای اوین پذیرفته شد

ظهرامروز، ۲۶ اسفند، دادسرای اوین کفیل‌های بازداشت‌شدگان مرد تجمع ۸ مارس را پذیرفت.

در دهمین روز بازداشت علی افسونگر، علی سالم،‌ پیمان چهرازی، مهرداد قاضی‌ و جواد عباس توللی در برابر وزارت کار، مدارک کفالت آنها توسط دادسرای اوین پذیرفته شد. به خانواده‌ها اعلام شد همه بازداشت شدگان بعد از ظهر امروز از زندان فشافویه آزاد خواهند شد. این بازداشت‌شدگان روز چهارشنبه در دادسرای اوین قرار تامین کفالت به مبلغ ۵۰ میلیون تومان را امضا کرده بودند اما کفیل‌های آن‌ها امروز پذیرفته شدند.

منبع: کانال تلگرام فراخوان تجمع ۸مارس

اعتراض رسانه ای کارگران شرکت ایستافر از شرکتهای تابع شرکت مهندسی و توسعه سروک آذرنسبت به عدم پرداخت ۳ماه حقوق وعیدی وهمدستی اداره کار شهرستان مهران با کارفرما

کارگران شرکت ایستافر از شرکتهای تابع شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت ۳ماه حقوق وعیدی وهمدستی اداره کار شهرستان مهران با کارفرما ،رسانه ای کردند.

به گزارش۲۶اسفند یک منبع خبری محلی،کارگران شرکت ایستافر از شرکتهای تابع شرکت نفتی سروک آذردر اعتراض به عدم پرداخت ۳ماه حقوق وعیدی عنوان داشتند;متاسفانه چند ماه است که این شرکت(ایستافر) مطالبات و حقوق ما را پرداخت نکرده و در این شبهای منتهی به عید ما روی دیدن زن و بچه هایمان را نداریم.

به گفته کارگران معترض،اداره کار مهران در خصوص دفاع از حقوق ما بسیار ضعیف عمل کرده و در حقیقت هیچ عمل مثبتی انجام نمی دهد.اداره ای که وظیفه دارد از حقوق کارگران دفاع کند با کارفرما ارتباطی نزدیک داشته و در این میان حق و حقوق ما پایمال می شود.

بنابهمین گزارش،وعده داده شده حقوق دی ماه و عیدی کارگران حداکثرتاروز دو شنبه ۹۶/۱۲/۲۸ پرداخت وحقوق بهمن و اسفند در فروردین ماه سال آینده پرداخت شود.

یادآوری:

۱-درباره شرکت ایستافر:

یکی از پیمانکاران عمومی حوزه های نیروگاهی (حرارتی، گازی و سیکل ترکیبی) نفت، گاز و پتروشیمی است که در سال ۱۳۷۴ با احداث نیروگاه برق و ساختمانهای صنعتی مجتمع پتروشیمی تبریز، حضور فعالتر خود در صنعت نفت را آغاز نمود.

این شرکت با احداث کارخانه تولید سازه های فلزی ایستافردر شهرک صنعتی شکوهیه واقع درکیلومتر ۱۵ جاده قدیم قم – تهران توانست خود را بعنوان یک واحد صنعتی و تولیدی پیشرفته در عرضه انواع سازه های فلزی در بازار ایران مطرح سازد.

۲-درباره شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر:

 قرارداد توسعه میدان نفتی آذر در چارچوب قراردادهای بیع متقابل (Buy-Back) بین شرکت ملی نفت ایران (NIOC) و کنسرسیومی متشکل از شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت (OPIC) و شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۰ (برابر با ۱۸ مارچ ۲۰۱۲ میلادی) به امضاء رسیده است.

متعاقباً و با تایید شرکت ملی نفت ایران برای اجرای این قرارداد، شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر در تاریخ ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۱ (برابر با نهم جولای ۲۰۱۲ میلادی) تاسیس گردید.

۳- آشنایی با میدان نفتی آذر:

میدان نفتی آذر در بلوک اکتشافی اناران در استان ایلام (در جنوب غربی ایران و ۲۵ کیلومتری شهرستان مهران) در مرز ایران و عراق واقع شده است. این میدان نفتی، در مسیر شمال غرب به جنوب شرق به طول بیش از ۳۶/۵ کیلومتر که حدود ۱۳/۵ کیلومتر آن در خاک ایران قرار گرفته است و با عرض ۳۰ کیلومتر گسترش یافته است.

حفاری اولین چاه اکتشافی در این میدان نفتی در سال ۲۰۰۳ آغاز شد که به دلایل فنی حفاری به مخزن نرسیده و با شکست در سال ۲۰۰۴ متوقف شد. دومین چاه اکتشافی تحت عنوان آذر ۲ در سال ۲۰۰۵ در سازند مخزن حفاری وتکمیل شده و وجود نفت در حجم اقتصادی و قابل اکتشاف در این میدان به اثبات رسید.

کل مجموع حوزه نفتی سازند ایلام حدود ۴۰۰ کیلومتر مربع است. بر اساس مطالعات جامع مخزن و زمین شناسی، این میدان حاوی ۲/۴۴ میلیارد بشکه نفت سبک درجا (API 32) می‌باشد.حجم نفت قابل استخراج از میدان نفتی آذر حدود ۴۰۰ میلیون بشکه برآورد می‌شود.

اعتراض معلمان نسبت به عدم پرداخت مطالبات در توئیتر وزیر آموزش و پرورش

در روزهای گذشته معلمان رسمی با نوشتن در حساب توئیتر وزیر آموزش و پرورش، اعتراض خود نسبت به عدم پرداخت مطالبات مزدی را اعلام کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ۲۶اسفند،«معلمان رسمی» مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند که عدم تامین بودجه برای پرداخت این مطالبات و نزدیک شدن روزهای پایان سال، به نگرانی آنها منجر شده‌است.

به گفته معلمان، این معوقات مزدی، شامل هزینه حق‌التدریس، اضافه‌کار، هزینه مراقبت امتحانات و تصحیح اوراق امتحانی است که برخی از این مطالبات به سال ۹۵ برمی‌گردد.

در روزهای گذشته تعدادی از معلمان با نوشتن در حساب توئیتر وزیر آموزش و پرورش، خواستار پرداخت این مطالبات شدند.

به گفته یکی از این معلمان، سال جاری به پایان رسیده ولی آموزش و پرورش موفق نشده برای پرداخت بدهی خود به معلمان، بودجه تامین کند؛ به همین دلیل از شخص وزیر می‌خواهیم پاسخگو باشد.

در همین رابطه، منصور مجاوری (مشاور وزیر آموزش و پرورش) در برنامه تلویزیونی پرسشگر که روز گذشته  پخش شد، در ارتباط با عدم پرداخت مطالبات معلمان گفت: پول مهدکودک فرزندان، لباس خدمتگزاران، فوق‌العاده نوبت دوم مدیران مدارس، بخشی از بیمه تکمیلی کارکنان، بخشی از خرید خدمات و برون‌سپاری هنرستان‌ها، هزینه‌های جاری اداری ادارات کل و ۹ ماه حق‌التدریس شاغلین پرداخت نشده است.

مجاوری با اشاره به اینکه برای اضافه کار از شهریور سال گذشته بودجه‌ای ابلاغ نشده است، گفت: میانگین اضافه کاری براساس ضوابط اجرایی بودجه تا ۱۷۵ ساعت مجاز است درحالیکه ما نتوانسته‌ایم تا۴۰ ساعت را بیشتر بدهیم، چطور انتظار افزایش بهره‌وری را داریم؟ از سوی دیگر بخشنامه‌ای آمده که حق‌التدریس‌های زیر ۲۴ ساعت باید خودشان حق بیمه سهم دولت‌شان‌ را پرداخت کنند.

وی ادامه داد: وقتی پایه بودجه آموزش و پرورش را کم ببینند نمی‌شود کار را سامان داد. ما چندبار اعلام کردیم که بودجه امسال پاسخگو نیست و سال آینده هم شرایط همینگونه است. ما برای سال جاری ۴۶هزار میلیارد تومان بودجه پیش بینی کرده بودیم اما این رقم مصوب نشد.

عدم پرداخت ۴ماه حقوق کارگران شهرداری لوشان -عدم پرداخت حق سنوات کارگران بازنشسته این شهرداری

۴ماه حقوق کارگران شاغل وحق سنوات کارگران بازنشسته شهرداری لوشان پرداخت نشده است.

تجمع اعتراضی کشاورزان شهرستان فاریاب نسبت به توزیع بذر گندم نامرغوب مقابل فرمانداری

صبح روزشنبه ۲۶اسفند،جمعی از کشاورزان شهرستان فاریاب دراستان کرمان دراعتراض به توزیع بذر گندم نامرغوب مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،فرماندار فاریاب علی نیک نفس روز شنبه به اعتراض جمعی از کشاورزان شهرستان فاریاب نسبت به توزیع بذر گندم نامرغوب اشاره کرد و افزود: صبح امروز حدود ۱۰۰ نفر از کشاورزان گندم کار فاریاب به دلیل خسارت دیدن ناشی از کاشت بذر نامرغوب گندم، مقابل فرمانداری تجمع کردند.

وی بیان کرد: با توجه به صحبت های کشاورزان، این مساله به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت و در نخستین گام، نشستی با رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مسئولان مربوطه برنامه ریزی شد.

وی ادامه داد: بلافاصله با دادستان فاریاب در زمینه رسیدگی به شکایت کشاورزان این شهرستان نشستی برگزار و مقرر شد کشاورزان معترض شکایات خود را به دادستانی ارائه کنند تا این مساله هر چه سریعتر پیگیری شود.

وی تصریح کرد: عده ای از گندم کاران فاریاب ۵۳۰ تن بذر نامرغوب گندم را به صورت آزاد خریداری کردند که این میزان بذر در یک هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های این شهرستان کشت شده است.

وی با بیان اینکه سه عامل فروش لوازم کشاورزی در این شهرستان فعال است، اظهار کرد: این سه عامل، بذر نامرغوب را از ۲ فروشنده دریافت کرده اند که شکایت علیه این ۲ نفر توسط عاملین فروش انجام شده است.

وی با بیان اینکه سطح زیرکشت محصول گندم در فاریاب ۹ هزار هکتار است، گفت: مدیریت جهاد کشاورزی فاریاب در سال زراعی جاری یکهزار تن بذر دولتی بین کشاورزان این شهرستان توزیع کرده است که این بذرها هیچ مشکلی نداشته اند و امروز شکایت کشاورزان از توزیع بذرهای فروش آزاد می باشد.

جان باختن کارگر معدن سرچشمه حین کار براثرتصادف

یک کارگر معدن مس سرچشمه جانش را حین کاربراثرتصادف ازدست داد.

فرمانده انتظامی رفسنجان گفت: در این حادثه  راننده دستگاه راهسازی گریدر بدون اطلاع از حضور راننده ترکس در قسمت عقب دستگاه گریدر به سمت وی حرکت کرد که وی دچار مجروحیت شدید شد.

سرهنگ خلیلی افزود: کارگر مصدوم  به بیمارستان رفسنجان  منتقل شد اما به علت شدت جراحات جان باخت.

این خودروها متعلق  به یکی از پیمانکاران معدن مس سرچشمه است که وظیفه خاکبرداری و انتقال خاک را بر عهده دارند.

جان باختن کارگر جوان یک مکانیکی در شاهرود براثرانفجار

مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی شاهرود از جان باختن کارگر جوان یک مکانیکی در شاهرود براثرانفجار خبرداد.

وی بابیان اینکه انفجار مخزن مواد نفتی در مغازه مکانیکی باعث مرگ جوانی در این شهر شد، گفت:بی‌احتیاطی حین جوشکاری عامل اصلی این سانحه اعلام‌شده است.

علیرضا محمدی ضمن بیان اینکه ظهر شنبه در پی تماس مردمی با ۱۲۵ مبنی بر انفجار مخزن مواد نفتی در یک مغازه مکانیکی بلافاصله ماموران آتش‌نشانی به محل اعزام شدند در تشریح علت حادثه، ابراز داشت: مکانیک جوان در حال جوشکاری خودرو داخل چاله سرویس مغازه بود که به علت وجود بشکه حاوی مواد اشتعال‌زا داخل این چاله این اقدام وی سبب بروز انفجار و نهایت مرگ وی شده است.

بیست وششم اسفندماه۱۳۹۶

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا