فرهنگی

نامه‌ی بیش از ۲۰۰ سینماگر: به رسول‌اف اجازه خروج بدهید

بیش از ۲۰۰ نفر از دست‌اندرکاران سینما در نامه‌ای به رئیس جمهور از او خواسته‌اند که نسبت به لغو ممنوع‌الخروجی محمد رسول‌اف اقدام کند. دادستانی تهران گذرنامه این فیلمساز ایرانی را ضبط و او را از خروج از کشور منع کرده است.

محمد رسول‌اف به “تبلیغ علیه نظام” متهم شده است.

بیش از ۲۰۰ نفر از دست‌اندرکاران سینمای ایران در نامه‌ای به رئیس جمهور حسن روحانی رفع ممنوع‌الخروجی محمد رسول‌اف را خواستار شدند.

اهالی سینما در نامه خود به حسن روحانی نوشته‌اند: «از آنجا که شما پاسدار و ضامن اجرای قانون اساسی هستید و همواره بر اصل حاکمیت مردم و حقوق شهروندی تاکید داشته‌اید، ما جمعی از فیلمسازان و دست‌اندرکاران سینمای ایران در راستای کرامت انسانی و در جهت دفاع از قانون و اصل ۲۳ قانون اساسی و به خاطر دفاع از آزادی‌های مدنی، خواهان رفع ممنوع‌الخروجی محمد رسول‌اف، کارگردان جوان ‌سینمای ایران هستیم.»

این نامه را کمابیش تمام سینماگران معتبر و خوش‌نام سینمای ایران امضا کرده‌اند.

گذرنامه محمد رسول‌اف روز ۱۵ سپتامبر در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی هنگام بازگشت او از خارج ضبط شد. او برای نمایش تازه‌ترین فیلمش “لرد” به جشنواره فیلم تلورید در آمریکا رفته بود.

فیلم “لرد”، به کسر اول، در جشنواره‌های بسیاری از جمله در بخش “نگاه ویژه” جشنواره کن شرکت جسته و مورد ستایش قرار گرفته است. آخرین بار این فیلم در اوایل ماه فوریه گذشته در جشنواره بین‌المللی فیلم روتردام شرکت داشت، اما کارگردان آن نتوانست ایران را ترک و فیلم خود را در جشنواره همراهی کند.

محمد رسول‌اف به حمایت از جنبش اعتراضی به انتخابات مناقشه‌انگیز سال ۱۳۸۸ و همچنین “تبلیغ علیه نظام” متهم شده است. او به علت حمایت از جنبشی که در ادبیات جمهوری اسلامی “فتنه” خوانده می‌شود، به ۶ سال زندان محکوم شد، اما این حکم در دادگاه تجدیدنظر به یک سال زندان کاهش یافت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا