بین‌المللی

فساد مالی؛ بازداشت رئیس جمهور سابق فرانسه

«نیکلا سارکوزی» رئیس‌جمهور سابق فرانسه در ارتباط با یک پرونده رسوایی مالی در زمینه هزینه‌های مبارزات انتخاباتی خود مربوط به سال ۲۰۰۷ بازداشت شد…

روزنامه فرانسوی «لوموند» در این خصوص گزارش کرد، پرونده جنایی علیه سارکوزی در سال ۲۰۱۲ تشکیل شد اما بعد از آن تحقیقات در خصوص این رسوایی مالی به حالت تعلیق درآمده بود.

در سال ۲۰۱۷ این پرونده مجدداً بازگشایی شد و قاضی پرونده، اتهامات اولیه‌ای را علیه نیکلا سارکوزی مطرح کرد و تصریح کرد که شواهد کافی برای آغاز یک فرایند جنایی علیه رئیس‌جمهور سابق فرانسه وجود دارد.

لوموند به نقل از یک منبع آگاه در دادگاه گزارش کرد که پلیس فرانسه، سارکوزی را دستگیر کرده است و به زودی بعنوان بخشی از تحقیقات در خصوص این پرونده مورد بازجویی قرار می‌گیرد.

بنا بر گزارش رسانه ها، سارکوزی در حال حاضر در یک مرکز پلیس در «نانتر» فرانسه بازداشت است.

در بهار سال ۲۰۱۲، یک رسوایی مالی علیه رئیس‌جمهور سابق فرانسه مطرح شد مبنی بر اینکه سارکوزی از «معمر قذافی» رهبر اسبق لیبی، کمک مالی دریافت کرده است.

در آن گزارش‌ها آمده بود که لیبی قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۰۷ فرانسه، مبلغی معادل ۵۰ میلیون یورو برای کمپین انتخاباتی سارکوزی انتقال داده است.

طبق این گزارش، بازرسان همچنین سارکوزی را به دریافت رشوه، سوء استفاده از جایگاه رسمی خود برای اهداف شخصی و پنهان کردن مسئله مربوط به نقض اسرار دولتی متهم کرده‌اند.

سارکوزی در بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ بعنوان رئیس‌جمهور فرانسه فعالیت داشت.

بنا به گزارش بی بی سی، سارکوزی با این اتهام روبرو است که حزبش حساب‌های بانکی را دستکاری کرده تا ۱۸ میلیون یورو از هزینه‌های تبلیغاتی را پنهان کند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا