گوناگون

گزارش سازمان ملل: جنایت اردوغان در عفرین

سازمان ملل امروز دولت ترکیه را به نقض شدید حقوق بشر در این کشور متهم کرد…


به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو روز سه شنبه در گزارشی دولت اسلامگرای ترکیه را به نقض جدی حقوق صدها هزار نفر متهم و از جمله اعلام کرد حدود صد و چهار هزار غیرنظامی از شهر عفرین سوریه در پی عملیات ارتش ترکیه، خارج شدند.

نیروهای اردوغان و مزدوران او به شهروندانی که از خارج شدن از شهر خودداری کرده بودند حمله و آنها را به شیوه های مختلف شکنجه کردند. افزون بر آن نیروهای اردوغان برای تکمیل تجاوز خود به آثار تاریخی در اطراف و روستاها و شهرک های عفرین با هدف نابودی آثار تاریخی و هویت سوری این منطقه، شماری از آثار تاریخی شهر عفرین را هم ویران کردند.

پیش تر فعالان سوری از عملیات گسترده غارت و سرقت دارایی‌های غیر نظامیان شهر عفرین از سوی شبه نظامیان وابسته به دولت آنکارا خبر داده بودند.

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، شبه نظامیان بعد از ورود به شهر عفرین شروع به غارت و سرقت دارایی‌های غیر نظامیان، خودروها و مغازه‌های ساکنان این شهر واقع در شمال غربی سوریه کردند.

دیده بان حقوق بشر سوریه به‌ نقل‌ از برخی منابع، گفت‌: تعداد زیادی از روستاها از سوی نیروهای عملیات شاخه “زیتون” تحت رهبری نیروهای ترکیه مورد غارت قرار گرفتند. علاوه بر این خودروها، منازل و ابزارهای کشاورزی این خانواده‌ها نیز از سوی این نیروها به سرقت رفته است به طوری که برخی از ساکنان عفرین خانه های خود را خالی از هر گونه وسیله یافتند

گزارش قبلی: پس از نزدیک به ۲ ماه از آغاز عملیات موسوم به ” شاخه زیتون” برای بیرون راندن کردها از مناطق پیرامونی شهر عفرین، نیروهای ارتش ترکیه در نهایت امروز موفق شدند وارد عفرین شوند.

داعشی های اردوغان روز یکشنبه به محض ورود به شهر عفرین در میدان مرکزی این شهر مجسمه” کاوه آهنگر” یکی از نمادهای اساطیری ایران باستان را با بولدوزر پایین کشیده و پرچم ترکیه را به جای آن نصب کردند.

ایران پرس نیوز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا