گوناگون

سلطان شکر ایران مردم را از خرید اجناس خارجی منع کرد

مکارم شیرازی که انحصار واردات شکر را در دست دارد، در پیامی از مردم ایران خواست تا از خرید اجناس غیرایرانی پرهیز کنند اما هیچ اشاره‌ای به میلون‌ها تن شکر خارجی وارداتی در ایران نکرد...
سلطان شکر ایران مردم را از خرید اجناس خارجی منع کرد
در حالی که علی خامنه‌ای، در پیام نوروزی خود سال جدید شمسی را، “سال کالای ایرانی” نامید، مکارم شیرازی از روحانیون حکومتی در پیامی مجزا از مردم خواست که تنها از اجناس و مواد ایرانی، مایحتاج خود را تهیه کنند و از خرید اجناس خارجی بپرهیزند.

مکارم شیرازی طی دهه‌های اخیر توانسته که انحصار واردات شکر را به دست گرفته و در ایران به سلطان شکر معروف گردیده است. وسعت واردات شکر و نیز عدم کنترل قانونی بر آن تا بدان حد بوده که بسیاری از کارخانه‌های تولید شکر ورشکسته شده و نرخ خرید نیشکر از کشاورزان نیز به شدت افت کرده است که این امر به نوبه خود موجب ضرردهی چند بعدی به تولیدکنندگان داخلی و بیکار شدن تعداد فروانی از شاغلین در این صنعت شده است.

به گزارش کردستان میدیا، پیش‌تر یکی از نمایندگان مجلس به صورت رسمی از انحصار کامل واردات شکر به دست بیت مکارم شیرازی سخن گفته بود و به این مساله انتقاد کرده بود. در آذرماه ١٣٩۶ شمسی، محمود صادقی، نماینده مجلس، برای اولین بار و بدون اینکه مکارم شیرازی را متهم به فساد مالی کند، سخنانی علیه اقوام و نزدیکان این روحانی فاسد بیان کرد و مدعی شد که داماد مکارم شیرازی، عامل اصلی قاچاق و واردات شکر می‌باشد.

این سخنان واکنش دفتر مکارم شیرازی را در پی داشت و طی انتشار نامه‌ای این اظهارات را دروغ محض وصف کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا