گوناگون

کره شمالی و جنوبی بر سر آغاز مذاکرات توافق کردند

در پی توافق کره شمالی و جنوبی قرار شد هیأت‌های بلندمرتبه دو کشور در منطقه مرزی پانمونیوم دیدار و گفت‌وگو کنند. موضوع گفت‌وگو زمینه‌سازی برای نشست سران دو کشور خواهد بود.

کره جنوبی می‌گوید، کره شمالی برای مذاکراتی در سطح مقام‌های رده‌بالای دو کشور در هفته جاری اعلام آمادگی کرده است.

وزارت اتحاد دو کره در کره جنوبی اعلام کرد، قرار است پنج‌شنبه ۲۹ مارس (۹ فروردین) مذاکراتی راجع به مسائل تدارکاتی انجام شود. محور مذاکرات آمادگی برای دیدار سران است که برای اواخر آوریل تدارک دیده شده است.

به گفته وزارت اتحاد دو کره، از هر دو طرف سه نماینده اعزام خواهد شد.

دو کره در طول ماه‌های گذشته به یکدیگر نزدیک‌تر شده‌اند. کره شمالی از فرصت به‌ دست آمده در بازی‌های المپیک زمستانی که در ماه فوریه در پیونگ‌چانگ کره جنوبی برگزار شد استفاده کرد و با فرستادن خواهر رهبر این کشور به مراسم افتتاحیه ابتکار را به دست گرفت.

کیم یو جونگ، خواهر کیم جونگ اون رهبر کشور به شدت منزوی کره شمالی در رأس هیأتی بلندمرتبه وارد سئول شد و دعوت‌نامه رسمی برای دیدار سران در پیونگ‌یانگ را تقدیم مون جه‌ـ این، رئیس‌جمهور کره جنوبی کرد. مون با اشاره به برنامه اتمی کره شمالی هدف این دیدار را پایان بخشیدن همیشگی به تهدید هسته‌ای در شبه‌جزیره کره خوانده است.

از پایان جنگ دو کره در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ تنها دو بار مقام‌های ارشد دو کشور ملاقات داشتند. این دیدارها به‌ترتیب در ژوئن سال ۲۰۰۰ و اکتبر سال ۲۰۰۷ اتفاق افتاد.

علاوه بر این، در پایان ماه مه نیز دیداری بین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و کیم جونگ اون برنامه‌ریزی‌شده است. هر دو طرف برای این نشست اعلام آمادگی کرده‌اند ولی زمان و مکان آن هنوز روشن نیس

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا