بین‌المللی

ترامپ عملا کابینه جنگی تشکیل داده است!

دونالد ترامپ دو چهره‌ای که موضع ضدایرانی دارند را به خدمت گرفت. آیا به خدمت گرفتن این چهره‌ها به معنای چرخش بنیادین ترامپ و تیم و دولت او در ارتباط با برجام و ایران است؟

در همین خصوص بهروز خسروزاده، کارشناس بین‌الملل و استاد دانشگاه گوتینگن آلمان به یورونیوز گفته است: با انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی و مایک پمپئو به عنوان وزیر امور خارجه و آغاز به کار آنها در ماه آوریل، رئیس جمهوری آمریکا در واقع کابینه جنگی تشکیل داده است. این کابینه به اندازه کافی وقت برای عمل دارد زیرا در طول سه سال باقی مانده از ریاست جمهوری ترامپ همراه او خواهد بود. وی افزود: با توجه به اخباری که درباره آمادگی رهبران آمریکا و کره شمالی برای دیداری نزدیک منتشر می‌شود، اگر دستگاه ترامپ با کره شمالی کنار بیاید، از این پس تمام تمرکز آمریکا بر ایران خواهد بود.
وی در مورد تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران و ارتباط آن با انتصاب جان بولتون پیش از اعلام این موضع توسط ترامپ گفت: تصمیم ترامپ را در خصوص برجام که یک ماهی به آن مانده نمی‌توانیم دقیق پیش‌بینی بنماییم. اما این دو انتصاب خود به عنوان یک سیگنال باید تلقی نمود. عدم کنار گذاردن برجام تا به حال مدیون رکس تیلرسون بود که در خصوص برجام در واقع بیشتر با اروپایی‌ها همگام بود تا با ترامپ. ترامپ در ژانویه گذشته گفته بود که این آخرین بار خواهد بود که عدم بازگشت تحریم‌ها را امضا می‌کند. این را کنار این دو انتصاب بگذاریم خواهیم دانست که قضیه برجام این بار بسیار جدی است. ترامپ گفته بود که یا باید برجام بر وفق نظر ایشان بازنگری و تغییر یابد یا آن را کنار خواهد گذاشت. وی ادامه داد: من عزم دستگاه ترامپ در برخورد با ایران را جدی می‌دانم. بولتون بارها از لزوم برخورد نظامی در صورت الزام سخن گفته، چندین بار هم گفته این کار را بدون درگیر کردن نیروهای مسلح آمریکا می‌توان انجام داد.
بهارنیوز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا