زحمتکشان

بیانیه صنفی فرهنگیان: دستمزد معلمان زیر خط فقر است

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان به مناسبت آغاز سال نو خورشیدی بیانیه‌ای در اعتراض به مشکلات نظام آموزشی ایران و دستمزدهای پایین معلمان و دیگر فرهنگیان شاغل و بازنشسته صادر کرد…

در بیانیه شورای هماهنگی فرهنگیان که یکشنبه پنجم فروردین منتشر شد، بودجه آموزشی ایران «حقیر و صدقه‌گونه» توصیف شده است. به گفته فعالان صنفی فرهنگی،‌

«حقوق و دستمزد معلمان شاغل همچنان زیرخط فقر است. بازنشستگان در فقر  تحمیلی زیر چرخ دنده‌های تبعیض نهادینه‌شده به سر می‌برند. بیمه‌های درمان ناکارآمد است. خصوصی‌سازی آموزش، سیاست اصلی دولت شده است. دسترسی به آموزش با کیفیت و رایگان مفهومی ندارد. معلمان روزمزد اسیر استثمار شرایط هستند.»

پس از آغاز اعتراضات سراسری دی‌ گذشته، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران در بیانیه‌ای با ذکر مشکلات مشابه از آن اعتراض‌ها حمایت کرد. این شورا اعتراضات سراسری مردم ایران را نتیجه وضعیت بد اقتصادی و معیشتی، تبعیض و فساد و سیستماتیک و شکاف طبقاتی خواند و خواهان پایان دادن به عوامل شکل‌گیری این اعتراضات و برسمیت شناختن حق تشکل‌یابی مستقل و رفع محدودیت فضای مجازی و رسانه‌ای شد.

چندتن از معلمان فعال در شوراهای صنفی که در راستای حقوق فرهنگیان فعالیت می‌کنند، از جمله محمد حبیبی و اسماعیل عبدی در زندان‌های ایران به سر می‌برند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا