بین‌المللی

تظاهرات اعتراضی در هر سه استان اقلیم کردستان عراق

روز ٢۵ مارس ٢٠١٨ شهر اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق همراه با مردم و کارمندان دولتی در استانهای سلیمانیه و دهوک با راه پیمایی کوبنده و شعار سرنگون باد حکومت اقلیم کردستان روزی پر شور و امید را آغاز کردند. هزاران نفر از کارگران، معلمان و کارکنان و جوانان شهرهای کردستان عراق علیه فقر و بیکاری، علیه پرداخت نکردن حقوق هایشان راه پیمایی کردند…
خبرهای منتشر شده حاکی از آن است که اعتصاب کارگران برق سلیمانیه باعث شد برق کارخانه های دولتی قطع بشود. تمام کارمندان و پزشکان سلیمانیه دست به اعتصاب زدند. در نتیجه این اعتصاب بخشهای غیر اورژانسی بیمارستانها تعطیل شدند. معاون کمیسیون بهداشت اعلام کرد مسئولیت تعطیلی بیمارستانها به عهده دولت است. بخشی از اعتصابیون در مقابل دادگاه سلیمانیه تحصن کردند و شب را در خیابان ماندند.

اعتراضات مردم اربیل و دیگر شهرهای این استان ادامه اعتراضات مردم سلیمانیه، دهوک و حلبچه و پنجوین و … است که در یکسال گذشته ادامه داشته است.

از سال ٢٠١۴ تا کنون دولت اسلامی ــ استبدادی مرکزی عراق بودجه های اقتصادی اقلیم کردستان را قطع کرده است. در یکسال گذشته و بویژه با سرکوب رفراندوم در کردستان عراق و حمله مشترک دولت مرکزی و سپاه قدس جمهوری اسلامی به کرکوک، مذاکره حکومت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق برای پرداخت حقوق های پرداخت نشده ادامه داشته است. و از طرف دیگر احزاب حاکم در اقلیم کردستان با وجود در اختیار داشتن درآمدهای کلان از طریق فروش نفت و گمرکات و مالیات و…. حاضر نشده اند حقوق ها را پرداخت کنند. با این وجود اخیرا پارلمان کردستان قانونی را تصویب کرده است که فقر و فلاکت حقوق بگیران را قانونی کرده و رسمیت داده است. تظاهرکنندگان خواهان لغو قانون اخیر در رابطه با تعیین حقوق ها شده اند. اعلام کردند مصوبات مندرج در این قانون تحمیل فقر مطلق به حقوق بگیران است و آنرا برسمیت نمی شناسند. تظاهرکنندگان اعلام کردند نماینده گانی که به این قانون رای دادند نماینده مردم کردستان نیستند و باید از پارلمان اخراج شوند.

مردم معترض اعلام کردند اعتراض شان علیه حاکمان دزد کردستان عراق و بغداد هر دو است. یک زن معترض از میان تظاهرکنندگان اعلام کرد احزاب حاکم در اقلیم همانند حاکمان بغداد مجموعه ای دزد و فاسد هستند، بودجه و درآمدهای ما را دزیدند و از پولهای ما تجارت میکنند، اینها خودگمارده هستند. معلوم نیست کی اینها را به قدرت رسانده است. ما باید این دزدها را از سر راه خود برداریم، اینها را باید سرنگون کنیم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا