گوناگون

استقبال از تومان، مهم‌ترین «کالای ایرانی» کمتر می‌شود – افزایش بی‌سابقه قیمت سکه و دلار

قیمت سکه تمام طرح در ایران به بالاترین نرخ آن در تاریخ رسید. همزمان رکورد گرانی ارز نیز شکسته شد. به این ترتیب «پول ملی» مهم‌ترین «کالای ایرانی» ارزش خود را بیش از پیش در برابر ارز، شاخص کالای خارجی از دست می‌دهد. دولت می‌گوید بحران ارز گذراست…
قیمت دلار در دور روز اخیر رکورد زده است ـ عکس از آرشیو
به گزارش زمانه،قیمت سکه تمام طرح در ایران، سه‌شنبه ۷ فروردین به یک میلیون و ۷۱۴ هزار تومان رسید که این رقم با جهشی ۱۰۰ هزار تومانی در کمتر از یک ماه، بالاترین نرخ برای سکه تمام طرح در تاریخ قیمت سکه به‌شمار می‌رود.

پیش از این، در اسفندماه سال گذشته قیمت سکه تمام طرح از مرز یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان عبور کرده بود که تا آن زمان رکوردی برای این نوع سکه محسوب می‌شد.

افزون بر وضعیت عرضه و تقاضا، قیمت سکه در ایران به قیمت دلار و طلای جهانی نیز وابسته است. افزایش قیمت سکه در ایران در حالی است که قیمت طلای جهانی در یک ماه اخیر افزایش چندانی نداشته اما افزایش نرخ دلار بی‌سابقه بوده است.

سه‌شنبه ۷ فروردین قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به روز گذشته که رکورد آن شکسته شد باز هم افزایش داشت و به ۵۱۴۰۰ تومان رسید. دوشنبه ۶ فروردین قیمت دلار به رقم ۵۰۲۳ تومان رسیده بود.

در همین حال بانک مرکزی ایران در روز سه‌شنبه نرخ تبادلی ۳۹ ارز بانکی (و نه آزاد) را اعلام کرد که بر این اساس نرخ هر دلار بانکی با یک ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۳۷۶۸ تومان شد.

دولت و طرفدارانش مسائل اقتصادی را عامل عدم تعادل نرخ ارز نمی‌دانند. بانک مرکزی نیز اعلام کرده که افزایش قیمت ارز ناشی از هیجانات بازار و موقتی‌ست.

محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی سه‌شنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: «بنابر اعلام مقامات بانک مرکزی، اقدامات لازم برای مدیریت و کنترل بازار ارز انجام شده و التهاب جاری بیشتر جنبه روانی دارد که برخی از کانال‌های خبری نیز به آن دامن زده‌اند.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی نیز اواخر سال گذشته اطمینان داده بود که افزایش قیمت ارز به دلیل دخالت دولت در بازار ارز برای جبران کسر بودجه نیست. او گفته بود مردم خیالشان از افزایش قیمت ارز آسوده باشد.

در همان حال محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس سه‌شنبه ۷ فروردین از خروج بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارز در ماه‌های پایانی سال از ایران خبر داد و گفت ۲۰ میلیارد دلار ارز هم خارج از شبکه بانکی نگهداری می‌شود.

سه سال و نیم پیش اتاق بازرگانی ایران ارز خانگی را ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

نرخ دلار طی ماه‌های گذشته همزمان با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و احتمال بازگشت تحریم‌های مالی علیه ایران افزایش یافت.

در بهمن‌ماه سال گذشته پلیس در بازار ارز دخالت کرد و مدعی شد که پس از دستگیری حدود ۹۰ «دلال ارزی» و پلمپ ۱۰ صرافی متخلف قیمت هر یک دلار حدود ۱۰۰ تومان کاهش یافته است.

در پی اقدام پلیس، بانک مرکزی نیز به بانک‌ها اجازه داد که نرخ سود سپرده ویژه را برای یک دوره کوتاه مدت افزایش دهند که بر این اساس نرخ سود سپرده‌های ریالی یک‌ساله ۲۰ درصد و سپرده‌های ارزی یک و دو ساله چهار تا ۴.۵ درصد اعلام شد. بانک مرکزی پیشتر سیاست الزام بانک‌ها به کاهش نرخ سود سپرده تا ۱۵ درصد را در پیش گرفته بود.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در پیام نوروزی خود سال جدید را «سال کالای ایرانی» نامید و از مردم خواست تا «کالای ایرانی» بخرند. این نامگذاری در وضعیتی انجام می‌شود که چرخ تولید در ایران به سختی می‌چرخد، کارگران مدام بیکار می‌شوند یا مجبورند بدون دستمزد کار کنند و ارزش پول کشور مدام رو به کاهش است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا