اخبار

۷۴ درصد مردم نه اصول‌گرا هستند نه اصلاح‌طلب

یک جامعه‌شناس با استناد به نظرسنجی‌ها از نارضایتی بیش از ۸۰ درصد مردم از وضعیت اقتصادی و بی‌عدالتی اجتماعی خبر داد. عماد افروغ می‌گوید اعتراض‌های دی‌ماه بازتاب واقعیت‌های اجتماعی است و ربطی به شبکه‌های مجازی ندارد.

به گزارش وب‌سایت “رویداد ۲۴” عماد افروع گفته است: «می‌توان با این آمار گفت، منابع کشور بین دو گروه می‌چرخد که معرف و نمایانگر جامعه نیستند. در این شرایط مشخص است که اعتراض می‌کنند و حق هم دارند. افرادی که اعتراض کردند با نظام و انقلاب مسئله‌ای نداشتند و ندارند. فقط به خاطر فاصله‌گیری‌هایی که اتفاق افتاده، اعتراض دارند.»
افروغ می‌گوید در یک نظرسنجی که پس از اعتراض‌های دی ماه انجام شد نزدیک به ۱۵ درصد پرسش‌شوندگان گفته‌اند به اصلاح‌طلبان گرایش دارند و اندکی بیش از ۱۱ درصد به اصول‌گرایان. او نتیجه گرفت که به این ترتیب بیش از ۷۴ درصد مردم ایران به هیچ یک از دو جناح رسمی حکومت گرایشی ندارند.
عماد افروغ عامل اصلی حرکت‌های اعتراضی دی ماه سال گذشته را نارضایتی اقتصادی و شکاف فزاینده درآمدی میان قشرهای مختلف جامعه ایران می‌داند. او می‌گوید شبکه‌های اجتماعی بی‌تاثیر نیستند اما شکل گرفتن اعتراض‌ها “ربطی به تلگرام و توییتر و امثالهم ندارد”.

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس و نماینده پیشین مجلس گفت: «اعتراضات دی‌ماه یکی از تجلیات واقعیت‌های عینی است. البته من منکر نقش شبکه‌های مجازی نیستم. در این بین ممکن است شبکه‌ای هم آن را تهییج کند. اما این‌طور نیست که یک شبکه ارتباطی بتواند موضوعی که اصلاً زمینه‌ آن مهیا نیست را از عدم ایجاد کند.»

افروغ در گفت‌وگویی که متن آن روز گذشته (سه‌شنبه هفتم فروردین) در وب‌سایت “رویداد ۲۴” منتشر شد خاطر نشان کرد که تا زمانی که سازوکارها و عوامل درونی جامعه‌ای مهیا نباشد “هیچ شبکه اطلاع‌رسانی‌ مجازی و یا غیرمجازی” نمی‌تواند حوادثی مانند اعتراض‌های دی ماه را به وجود آورد.

حرکت‌های اعتراضی سال گذشته هفتم دی ماه از مشهد آغاز شد و به گفته وزیر کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی خیلی سریع به سرتاسر ایران و حدود صد شهر گسترش یافت.

عماد افروغ می‌گوید آنچه در دی ماه گذشته رخ داده به واقعیت‌های عینی جامعه و نارضایتی رو به افزایش شهروندان باز می‌گردد. او با اشاره به نتایج دو نظر سنجی در سال ۹۵ و پس از حوادث دی ماه افزود درصد مردمی که مهم‌ترین دغدغه خود را مشکلات اقتصادی عنوان کرده‌اند از نزدیک به ۷۹ درصد به بیش از ۸۱ درصد افزایش یافته است.

نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که مطابق نظرسنجی اخیر بیش از ۷۰ درصد مردم نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی در پنج سال آینده خوش‌بین نیستند تصریح کرد که اکثریت آنها گرایشی هم به دو جناح اصلی حکومت ندارند.

افروغ گفت: «یکی از عواملی که باعث می‌شود ما متوجه مشکلات اقتصادی نباشیم تلاش گروه‌های سیاسی جامعه برای تفاسیر سیاسی و قطبی از واقعیات اجتماعی و اقتصادی است. آنها دائم می‌خواهند قطبی‌شدگی سیاسی خودشان را به واقعیت‌های جامعه تحمیل کنند.»

این که هر دو جناح اصول‌گرا و اصلاح‌طلب حکومت جمهوری اسلامی “معرف و نماینگر” نظر و خواست اکثرت جامعه ایران نیستند در غافل‌گیر شدن شخصیت‌های شاخص هر دو طرف از حرکت‌های اعتراضی دی ماه نیز آشکار شد. اما این ادعا که معترضان “با نظام و انقلاب مسئله‌ای نداشتند” با واقعیت جور در نمی‌آید.

اعتراض‌های دی ماه با شعار “نه به گرانی” آغاز شد اما خیلی زود با شعارهایی علیه فساد و استبداد همراه شد که کلیت نظام جمهوری اسلامی و رهبر آن علی خامنه‌ای را هدف گرفته بودند.

رسانه‌ها و شخصیت‌های حامی حکومت نیز اذعان دارند که معترضان شعارهای “ساختارشکنانه” سرداده‌اند و البته این بخش از شعارها را به تحریک “دشمنان خارجی” و رسانه‌های برون مرزی نسبت می‌دهند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا